Projekt nr POIS.02.02.00-00-0039/17
„Zwiększenie efektywności przetwarzania odpadów komunalnych w Regionie Zamość w zakresie recyklingu i odzysku poprzez modernizację instalacji mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów w Regionalnym Zakładzie Zagospodarowania Odpadów w Dębowcu”


W dniu 8 listopada 2019 r. Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w Zamościu podpisało z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej umowę o dofinansowanie nr POIS.02.02.00-00-0039/17-00 na realizację projektu „Zwiększenie efektywności przetwarzania odpadów komunalnych w Regionie Zamość w zakresie recyklingu i odzysku poprzez modernizację instalacji mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów w Regionalnym Zakładzie Zagospodarowania Odpadów w Dębowcu”.
Jest to już trzeci projekt, na który PGK Sp. o.o. w Zamościu pozyskało środki z Funduszy Europejskich na rozbudowę i modernizację Regionalnego Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Dębowcu. W ramach projektu zostaną wykonane następujące prace:- rozbudowa istniejącej linii do sortowania odpadów komunalnych zmieszanych,
- budowa hali na odpady zbierane selektywnie,
- budowa zbiornika na odcieki z infrastrukturą towarzyszącą,
- doposażenie kompostowni w urządzenia separujące odpady: sito mobilne do przesiewania stabilizatu wraz z separatorem metali żelaznych, separator powietrzny mobilny do wydzielania frakcji lekkich i ciężkich, separator wiroprądowy do wydzielania metali nieżelaznych,
- modernizacja PSZOK.
Poza kosztami robót budowlanych i dostaw w Projekcie zostały również ujęte koszty nadzoru nad robotami, zarządzanie Projektem oraz promocja Projektu.
Całkowity koszt Projektu to 20.042.644,01 zł. Dofinansowanie z Funduszu Spójności wyniesie 11.133.712,62 zł.
Obecnie na linii sortowniczej odzysk surowca odbywa się wyłącznie w sposób ręczny, jedynie metale żelazne pozyskiwane są za pomocą separatora magnetycznego. Eksploatowana linia spełnia obowiązujące na dzień dzisiejszy wymagania, lecz w związku z planowanym ich znacznym wzrostem w kolejnych latach, konieczne jest dostosowanie instalacji do możliwości uzyskania wymaganego przepisami prawa poziomu recyklingu odpadów opakowaniowych.
Rozbudowa istniejącej instalacji sortowania zmieszanych odpadów komunalnych polegać będzie na przebudowie istniejącego ciągu technologicznego sortowni oraz doposażeniu w urządzenia, które w automatyczny sposób rozdzielą odpady zmieszane na poszczególne frakcje.
W ramach PSZOK zostanie uruchomiony tzw. kącik rzeczy używanych, które kwalifikują się do dalszego użytkowania oraz punkt napraw. Odpady zakwalifikowane do naprawy będą naprawiane i przekazywane dla potrzebujących.
Całość przedsięwzięcia przyczyni się do zwiększenia efektywności przetwarzania odpadów komunalnych w Regionie Zamość w zakresie recyklingu i odzysku. Zakończenie projektu planowane jest na czerwiec 2021 roku.

Podział odpadów – frakcja sucha i mokra
29-czerwiec-2021Utrzymanie starannej i prawidłowej segregacji odpadów ma ogromny wpływ na ochronę środowiska naturalnego, pozwala oszczędzić na opłatach, które ponosimy za odbiór odpadów i uniknąć ewentualnych kar za nieprzestrzeganie przepisów…
czytaj więcej
Karta przekazania odpadów – czym jest?
24-czerwiec-2021Obowiązek ewidencji ilości oraz rodzaju produkowanych odpadów został wprowadzony Ustawą o odpadach z dnia 14 grudnia 2012 roku. Mówi o tym artykuł 66…
czytaj więcej
Lasy deszczowe – jak ważne są dla ekosystemu?
22-czerwiec-202122. czerwca obchodzimy Światowy Dzień Lasu Deszczowego. Choć w naszym kraju takie lasy nie występują, warto wiedzieć, jak bardzo ważną rolę pełnią na Ziemi…
czytaj więcej
Twarda woda – co o niej wiemy?
17-czerwiec-2021Twarda woda występuje w wielu regionach naszego kraju. Jakie ma właściwości i jak samodzielnie sprawdzić jej twardość? …
czytaj więcej
Światowy Dzień Wiatru – 15 czerwca
15-czerwiec-2021Wiatr to żywioł. Jego moc potrafi zmienić życie na ziemi. Jego energia potrafi niszczyć, ale także tworzyć. Czy można okiełznać wiatr?…
czytaj więcej
Jak działa miejska oczyszczalnia ścieków?
10-czerwiec-2021Woda zużyta podczas kąpieli czy mycia naczyń trafia następnie do kanalizacji. Co się z nią dalej dzieje?…
czytaj więcej
Oceany – drugie płuco planety Ziemi
08-czerwiec-20218 czerwca obchodzony jest Światowy Dzień Oceanów. Święto, zapoczątkowane przez Rząd Kanady w 1992 roku, oficjalnie ustanowione zostało przez ONZ w 2009 roku…
czytaj więcej
Elektrośmieci
03-czerwiec-2021W 2018 roku ludzkość wyprodukowała ok. 50 mln ton elektrośmieci, z czego do recyklingu trafiło jedynie 20% z nich. Prognoza pokazuje, że – jeśli tak stan się utrzyma – w 2050 r. Ziemia będzie obciążona 120 tonami elektrośmieci…
czytaj więcej
Segregacja odpadów i ochrona środowiska – obalamy mity
27-maj-2021Ponad 40 % Polaków nie widzi sensu w segregacji odpadów czy działaniach na rzecz ochrony środowiska. Obalamy mity, jakie przez wiele lat skumulowały się wokół tematu ekologii…
czytaj więcej
Jak przebiega transport odpadów?
25-maj-2021Transport odpadów polega na przewiezieniu ich z miejsca odbioru do miejsca, w którym zostaną przetworzone. Musi przebiegać zgodnie z przepisami środowiskowymi oraz BHP, z zachowaniem bezpieczeństwa życia i zdrowia ludzkiego. Tego typu usługi mogą być świadczone przez jednostkę organizacyjną z poziomu gminy oraz przedsiębiorstwo prywatne…
czytaj więcej
Kanalizacja – co o niej wiemy?
20-maj-2021Kanalizacja jest systemem, który funkcjonuje poprawnie również dzięki nam, mieszkańcom, użytkownikom sieci. Jak zbudowana jest kanalizacja i jak powinniśmy o nią dbać?…
czytaj więcej
Każda puszka jest cenna!
18-maj-2021Puszka została wynaleziona w czasach Napoleona, który podczas wojen borykał się z problemem nietrwałości żywności. Ogłosił więc konkurs na wynalezienie sposobu, pozwalającego tę żywność utrzymać dłużej zdatną do spożycia…
czytaj więcej
Ścieki – czyli co?
13-maj-2021Ścieki to zużywane w trakcie działalności człowieka wody, ciecze roztwory, zawiesiny, a także wody pochodzące z opadów i topniejącego śniegu. Zalicza się do nich także odpadowe substancje przemysłowe oraz odpady żywnościowe i fekalia z miejskich oraz osiedlowych gospodarstw domowych…
czytaj więcej
Uzdatnianie wody – metody
11-maj-2021Woda jest niezbędna do życia wszystkim żywym organizmom. Człowiek bez niej przeżyje jedynie kilka dni. Aby dostarczać sobie odpowiedniej ilości tego płynu, powinniśmy wypijać dziennie 2 litry czystej, bogatej w minerały wody…
czytaj więcej
Kosmos – akcja „sprzątanie śmieci”
06-maj-2021Space the final frontier – jak mówił narrator w czołówce kultowego serialu Star Trek. W 1957 r. rozpoczął się podbój kosmosu przez człowieka. Zyskujemy dzięki niemu ogromną wiedzę….i pozostawiamy po sobie olbrzymie ilości kosmicznych śmieci. Czas posprzątać…
czytaj więcej
Jak prowadzić biuro w duchu eco-friendly?
04-maj-2021Prowadzenie ekologicznej firmy jest tak samo ważne jak prowadzenie ekologicznego gospodarstwa domowego. W biurze, podobnie jak w domu, zastosować można szereg rozwiązań, które sprawią, że stanie się ono eco – friendly, czyli bardziej przyjazne środowisku…
czytaj więcej
Tworzywo PLA – czy bioplastik jest ekologiczny?
29-kwiecień-2021W trosce o dobro naszego zdrowia i kondycję środowiska powstał bioplastik, ekologiczny polimer, który ma ograniczyć problem zasypujących nas z każdej strony ogromnych ilości szkodliwego plastiku. Co o nim wiemy?…
czytaj więcej
Plastik – dlaczego nie każdy nadaje się recyclingu?
27-kwiecień-2021Wszyscy znamy niewielki symbol graficzny, przedstawiający trzy strzałki, dość często zielone, układające się w trójkąt. Ma on informować o tym, iż produkt jest ekologiczny i nadaje się do recyklingu…
czytaj więcej
22 kwietnia – Światowy Dzień Ziemi – naszej planety
22-kwiecień-2021Ziemia oraz jej mieszkańcy borykają się z wieloma problemami: wszechobecnymi zanieczyszczeniami, anomaliami pogodowymi, wzrostem globalnej temperatury, zmianami klimatu, coraz większą degradacją środowiska naturalnego… W myśl zasady: „myśl globalnie – działaj lokalnie”, każde eko-działanie, nawet najmniejsze, ma ogromne znaczenie dla naszej planety. Wystarczy, że każdy wprowadzi je do swojego codziennego życia…
czytaj więcej
Zasada „Cztery R” – jak być eko na co dzień?
20-kwiecień-2021Aby ograniczyć zaśmiecanie środowiska naturalnego warto popracować nad ekologicznym postępowaniem, byciem less waste lub nawet zero waste. Jak tego dokonać?…
czytaj więcej
Maszyny i urządzenia do recyklingu odpadów
13-kwiecień-2021Świat tonie w odpadach, dlatego tak ważna jest efektywna organizacja zarządzania nimi. Choć najbardziej oczywistym rozwiązaniem wydaje się być po prostu zmniejszenie ich produkcji, to realnie patrząc, nie tylko nie jest to proste, ale czasem wręcz niemożliwe…
czytaj więcej
Eko zachowania chronią środowisko
08-kwiecień-2021Staramy się dbać o stan naszego środowiska naturalnego, o powstrzymanie jego degradacji, o przywrócenie jego piękna i fantastycznych walorów. Wiele codziennych czynności, które z pozoru mogą wydawać się błahe, ma ogromy wpływ na kondycję naszej planety…
czytaj więcej
Downcycling i upcycling – jak je wykorzystać we własnym domu?
06-kwiecień-2021Wykorzystanie odpadów i dawanie im „drugiego życia” to nie tylko ich eliminacja ze środowiska, ale także ograniczenie nadmiernej produkcji, konsumpcjonizmu, redukcja emisji zanieczyszczeń, zmniejszenie eksploatacji zasobów naturalnych, ochrona powietrza, wody, gleby, naszego zdrowia, a zatem i poprawa komfortu życia. Korzyści jest naprawdę wiele, dlatego warto pomyśleć, jak w swoim otoczeniu wykorzystać downcycling i upcycling?…
czytaj więcej
Dlaczego warto segregować odpady?
01-kwiecień-2021Każdego dnia generujemy olbrzymie ilości odpadów. Jest to ogromny problem całej współczesnej cywilizacji i naszego konsumpcyjnego stylu życia. Rocznie statystyczny Polak jest w stanie wytworzyć nawet 315 kg odpadów. Ich utylizacja staje się po prostu niemożliwa, dlatego tak ważna jest ich segregacja już w gospodarstwach domowych…
czytaj więcej
Porosty – naturalny indykator siarki w powietrzu
30-marzec-2021W wielu miejscach spotkać można rośliny, które potrafią pokazać, że coś niedobrego dzieje się w środowisku, na przykład, że powietrze w okolicy jest mocno zanieczyszczone. Tymi roślinami są porosty…
czytaj więcej
Przyrządy do obserwowania oraz badania przyrody i świata
25-marzec-2021Badanie i odkrywanie tajemnic przyrody, świata jest czymś niezwykle fascynującym i wciągającym. Można się tym zajmować dosłownie w każdym wieku i w każdym miejscu. Początkowo w zupełności wystarczą do tego nasze zmysły: wzrok, dotyk, węch, słuch czy nawet smak. W życiu każdego prawdziwego badacza nadchodzi jednak taki moment, gdy chce wiedzieć więcej…
czytaj więcej
Formy ochrony przyrody – parki, rezerwaty, pomniki przyrody
23-marzec-2021Parki narodowe, rezerwaty przyrody, parki krajobrazowe czy pomniki przyrody należą do form ochrony przyrody…
czytaj więcej
Jak zachowywać się w lesie?
18-marzec-2021Las wita nas zawsze gościnnie i odkrywa przed nami piękno swojej przyrody, zachwyca spokojem, ciszą, magiczną atmosferą. Częstuje czystym powietrzem, pięknymi zapachami, owocami, grzybami i wspaniałymi widokami. Wędrowanie po lesie, obcowanie z naturą to idealny sposób na relaks oraz doskonały pomysł na spędzanie wolnego czasu…
czytaj więcej
Las – niesamowity organizm. Co o nim wiesz?
16-marzec-2021Las to zbiór roślin i zwierząt. Flora, czyli ogół wszystkich roślin oraz fauna – ogół wszystkich gatunków zwierząt, które występują na danym obszarze są niezwykle bogate w niemal każdym lesie. Najważniejszą jednak rolę odgrywają tu drzewa – to głównie one tworzą las i mają decydujący wpływ na warunki, w jakich żyją inne organizmy roślinne oraz zwierzęta…
czytaj więcej
Co mówi zachowanie kota?
11-marzec-2021Każdy, kto ma w domu kota na pewno wie, jak trudno czasem „rozgryźć” jego zachowanie. Co wiemy na temat kocich nawyków?…
czytaj więcej
Co mówi zachowanie psa?
09-marzec-2021Pies – wydawałoby się – to otwarta księga. Jego bogata mimika i zachowania są niezwykle łatwe do odczytania. Ale czy wszystkie? Co chce zakomunikować nam ten czworonóg?…
czytaj więcej
Co mówi zachowanie ptaków?
04-marzec-2021Natura od wieków nas zaskakuje. Skrywa wiele tajemnic, które ludziom pomału udaje się odkrywać. Wiemy już, że każdy gatunek istot żywych na Ziemi ma własny system porozumiewania się. Wykorzystuje do tego mowę ciała, czyli mowę niewerbalną. Aby móc w pełni zrozumieć ptaka, psa czy kota, należy zaobserwowane zachowania połączyć z otoczeniem, sytuacją, wydarzeniem, bowiem czasem wszystko to może mieć wpływ na naszego pupila. Przyjrzyjmy się zachowaniom ptaków…
czytaj więcej
Jak rośliny i zwierzęta dostosowują się do różnych pór roku?
02-marzec-2021Wiosna wita nas młodymi pąkami na gałęziach drzew. Latem przyroda tętni życiem. Jesienią otacza nas ogromna różnorodność barw. A zimą wszystko zamiera…
czytaj więcej
Zanieczyszczenia powietrza zagrożeniem dla zdrowia
25-luty-2021Płuca człowieka, które zbyt długo narażone były na oddychanie zanieczyszczeniami są w stanie oczyścić się w pełni dopiero po około 2 tygodniach przebywania w czystym powietrzu…
czytaj więcej
Zagrożenia ze strony instalacji i urządzeń gazowych
23-luty-2021Ogrzewanie gazowe nadal bardzo często pozostaje jednym z najbardziej opłacalnych i często stosowanych w domach, zwłaszcza w starszym budownictwie…
czytaj więcej
Jak prawidłowo wietrzyć pomieszczenia?
18-luty-2021Dorosły człowiek wykonuje ponad 20 tysięcy oddechów na dobę, a przeciętna rodzina potrafi wytworzyć nawet 10 litrów wilgoci dziennie…
czytaj więcej
Jak prawidłowo ogrzać mieszkanie lub dom?
16-luty-2021W naszym klimacie dość trudno wytrzymać cały rok bez włączania ogrzewania, nawet jeśli dom czy mieszkanie są bardzo dobrze ocieplone…
czytaj więcej
Jak przerobić piec węglowy, aby umożliwiał spalanie pelletu?
11-luty-2021Gdy zaczyna się sezon opałowy, najmocniej uświadamiamy sobie, jak bardzo zanieczyszczonym powietrzem oddychamy, zwłaszcza, gdy widzimy kłębiący się z kominów dym.
czytaj więcej
Czad (tlenek węgla) – co to jest i jak się chronić przed zaczadzeniem?
09-luty-2021Tlenek węgla to cichy zabójca, który potrafi doprowadzić do śmierci w kilka sekund…
czytaj więcej
Jak mądrze dokarmiać zwierzęta i ptaki zimą?
04-luty-2021Pomaganie zwierzętom i ptakom zimą jest wskazane, ale należy to robić rozsądnie…
czytaj więcej
Klimatarianizm – dieta dobra dla Ziemi
02-luty-2021Klimatarianizm to nie tylko dieta, to cały styl życia, którego celem jest ochrona naszej planety…
czytaj więcej
Czy wszystkie „E” są szkodliwe? Kilka słów o dodatkach do żywności.
28-styczeń-2021Badania wykazują, że w ciągu roku zjadamy około 2 kilogramów dodatków, które ukryte są w żywności…
czytaj więcej
O czym mówi wartość odżywcza produktów?
26-styczeń-2021Czy macie w nawyku sprawdzać wartość odżywczą produktów, które wybieracie?
czytaj więcej
Jak czytać etykiety na produktach?
21-styczeń-2021Etykiety pomagają dokonać świadomego wyboru produktu, muszą zatem dokładnie opisywać, z czego powstał i jakie są jego funkcje. Czytanie etykiet to podstawa, jeśli chcemy wiedzieć, co jemy…
czytaj więcej
Dlaczego warto mieć rośliny w domu?
19-styczeń-2021Rośliny mają potężną moc. Nie tylko stanowią piękną dekorację, ale także – co dowiedziono nie raz – pozytywnie wpływają na nasze zdrowie, przynoszą radość, koją zmysły, redukują stres, zapewniają lepszy sen czy dodają energii…
czytaj więcej
Odnawialne źródła energii
14-styczeń-2021W miarę rozwoju gospodarczego i technologicznego, zapotrzebowanie na energię stale wzrasta…
czytaj więcej
Energia elektryczna – sposoby na jej oszczędzanie
12-styczeń-202110. stycznia obchodziliśmy Światowy Dzień Obniżania Kosztów Energii. Warto przyjrzeć się bliżej naszym nawykom…
czytaj więcej
Nadmiar papieru, kartonów po Świętach? Przypominamy zasady segregacji.
07-styczeń-2021Rocznie, na całym świecie produkuje się ponad 300 mln ton papieru. Uzyskanie tak ogromnych jego ilości bez stosowania recyklingu byłoby niemożliwe…
czytaj więcej
RZZO w Dębowcu – co się dzieje z odpadami zmieszanymi?
05-styczeń-2021Czy zastanawialiście się kiedyś, co dzieje się z tonami odpadów, gdy z kontenerów odjadą na wysypisko w Dębowcu? Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu, który pokazuje pracę naszych pracowników w Regionalnym Zakładzie Zagospodarowania Odpadów w Dębowcu….
czytaj więcej
Jak nie marnować jedzenia po Świętach?
29-grudzień-2020Po Świętach zostało za dużo jedzenia?…
czytaj więcej
EKO środki czystości – jak zrobić w domu?
22-grudzień-2020Od kiedy ludzie zdali sobie sprawę z tego, że nasza planeta, nasze zdrowie, a nawet życie, zaczynają być poważnie zagrożone, zaczęli przywiązywać większą uwagę do tematu ekologii i szkodliwości niektórych substancji…
czytaj więcej
O choinka! Cięta, w doniczce, a może…?
17-grudzień-2020Czy tylko żywa choinka wprowadzi świąteczny nastrój?…
czytaj więcej
Świąteczne ozdoby z recyklingu
15-grudzień-2020Stara żarówka, balony, niepotrzebny sznurek, pusta plastikowa butelka… Jakie ozdoby świąteczne można z nich stworzyć?…
czytaj więcej
Co koniecznie musisz wiedzieć o papierosach i paleniu!
10-grudzień-2020Z powodu chorób wywołanych tytoniem umiera rocznie 60.000 Polaków, w tym 2.000 osób niepalących narażonych na bierne palenie…
czytaj więcej
Niedopałki papierosów zatruwają środowisko!
08-grudzień-2020Według szacunków, każdego roku ludzie wypalają około 5,5 biliona papierosów. Pozostałe po nich niedopałki bezmyślnie i nieodpowiedzialnie wyrzucane są gdzie popadnie…
czytaj więcej
Jak prawidłowo palić w piecu?
03-grudzień-2020Prawidłowe palenie w piecu sprawia, że nie przyczyniamy się do zanieczyszczania środowiska i zatruwania siebie. Do atmosfery przenikają niewielkie ilości dymu, spaliny są czyste, zawierają jedynie bezbarwne gazy i parę wodną…
czytaj więcej
Co wiemy o odpadach promieniotwórczych?
01-grudzień-2020Do odpadów promieniotwórczych zalicza się produkty uboczne, powstające w procesie produkcji lub obróbki paliwa jądrowego…
czytaj więcej
iBOK i e-faktura – oszczędzaj czas, bądź na bieżąco, postaw na wygodę!
26-listopad-2020Zachęcamy Państwa do korzystania ze stworzonego specjalnie dla Państwa wygody Internetowego Biura Obsługi Klienta – iBOK oraz przejścia na e-fakturę. Dlaczego to takie ważne?…
czytaj więcej
Roślinne oczyszczalnie ścieków
24-listopad-2020Bardzo łatwa konstrukcja i prosta obsługa to ogromne zalety roślinnych oczyszczalni ścieków. Są jednym z najlepszych rozwiązań, dostępnych dla szerokiej grupy użytkowników. Dlaczego warto je zakładać?…
czytaj więcej
Na zakupy zabieram własną torbę!
19-listopad-2020Dbaj o środowisko – bądź wierny własnej torbie – zabieraj ją na wszystkie zakupy…
czytaj więcej
Enigmatyczna woda c. d. – ciekawostki
17-listopad-2020Ciekawych informacji nigdy za wiele, dlatego mamy dla Was kolejne fakty, również dotyczące wody, gdyż – jak już wspominaliśmy wielokrotnie – jest to niezwykła substancja. Zobaczcie, co dla Was przygotowaliśmy…
czytaj więcej
Enigmatyczna woda – kilka ciekawostek o wodzie
12-listopad-2020Woda to niesamowita substancja. Wiąże się z nią wiele ciekawostek. Zobaczcie sami…
czytaj więcej
Cykl hydrologiczny wody
10-listopad-2020Woda jest najbardziej wytrwałym biegaczem na Ziemi. Na pewno pamiętacie, że istnieje coś takiego jak cykl hydrologiczny. To nic innego, jak obieg wody w przyrodzie. Mało tego, obieg ten jest zamknięty. Co to oznacza? Wszystkie krople spadające z chmur już na ziemi były. I to wielokrotnie…
czytaj więcej
Jak być LESS WASTE
05-listopad-2020Staramy się być EKO, promujemy styl życia nazywany LESS WASTE i do tego zachęcamy również Państwa…
czytaj więcej
Tekstylia – co z nimi zrobić, gdy są już niepotrzebne?
02-listopad-2020Oszacowano, że w naszym kraju co roku wytwarza się ok. 2,5 miliona ton odpadów tekstylnych, z czego połowa nadaje się do odzysku. Nieużywanym, niemodnym czy niepotrzebnym materiałom można dać „drugie życie”…
czytaj więcej
Być ZERO WASTE – babcie i ich nieśmiertelne patenty
29-październik-2020Nasze babcie już dawno temu prowadziły styl życia, który dzisiaj określamy nowoczesnym mianem – zero waste i próbujemy się do niego dostosować…
czytaj więcej
„Plastik? Rezygnuję. Redukuję. Segreguję”
27-październik-2020„Plastik? Rezygnuję. Redukuję. Segreguję” – to hasło 27. edycji międzynarodowej akcji „Sprzątanie Świata”, zapoczątkowanej przez wywodzący się z Australii ruch Clean Up the World – Official. Uczestniczy w nim blisko 40 milionów wolontariuszy na całym świecie. W Polsce organizatorem akcji jest Fundacja Nasza Ziemia…
czytaj więcej
Jak dbać o ogród deszczowy?
22-październik-2020Zaopiekowany i zadbany ogród deszczowy nie tylko pięknie wygląda, ale zachowuje na długo swoją funkcjonalność…
czytaj więcej
Jak stworzyć ogród deszczowy?
20-październik-2020Zaprojektowanie oraz wykonanie ogrodu deszczowego nie wymaga ani specjalnego sprzętu, ani technicznej wiedzy…
czytaj więcej
Ogrody deszczowe – co to takiego?
14-październik-2020Ogród deszczowy to jedna z form ogrodów wodnych. Tworzony jest poprzez nasadzenie odpowiednio wyselekcjonowanych roślin w gruncie o zwiększonej przepuszczalności.
czytaj więcej
Chleb im szkodzi! Jak właściwie dokarmiać ptaki?
13-październik-2020Ptaki długotrwale karmione chlebem, szczególnie białym pieczywem, zapadają na wiele schorzeń i powoli umierają…
czytaj więcej
Woda i jej magiczna moc – cz.3. Moc niszczenia i tworzenia
08-październik-2020Ludzie prześcigają się w wymyślaniu rozwiązań, które pozwolą zapanować nad wodą. Leonardo da Vinci, chcąc zapobiec kolejnym powodziom niszczącym Toskanię, stworzył projekt zawrócenia biegu rzeki Arno, która często wylewała i powodowała wiele strat. Spędził nad nim 40 lat, do realizacji jednak nigdy nie doszło…
czytaj więcej
Woda i jej magiczna moc – cz. 2. Ile wody znajduje się w organizmie człowieka?
06-październik-2020Wszystkie żywe organizmy zawierają w sobie wodę, niektóre są zbudowane praktycznie tylko z niej…
czytaj więcej
Woda i jej magiczna moc – cz. 1. Dlaczego woda jest taka wyjątkowa?
01-październik-2020Nie jest niczym niezwykłym, a jednak niezmiennie zdumiewa. Na Ziemi istnieje dłużej niż życie, które powstało właśnie dzięki niej. Woda pokrywa 70 % powierzchni naszej planety…
czytaj więcej
Plastik – jak walczy z nim natura?
29-wrzesień-2020Organizmy duże i małe wypowiadają wojnę plastikowi…
czytaj więcej
SAY NO TO PLASTIC – plastikowi mówimy stanowcze NIE!
24-wrzesień-2020Plastik stał się tak powszechną częścią naszego codziennego życia, że w pewnym momencie przestaliśmy kontrolować wielkość produkcji i sposób jego wykorzystywania…
czytaj więcej
Co mówią symbole umieszczone na opakowaniach? cz. II
22-wrzesień-2020Kontynuujemy przeglądanie opakowań i wyjaśniamy znaczenie kolejnych symboli…
czytaj więcej
Co mówią symbole umieszczone na opakowaniach? cz. I
17-wrzesień-2020Widnieją na opakowaniach, pełniąc funkcję informacyjną. Jedne widujemy bardzo często, inne rzadziej. Czy wiemy, co oznaczają symbole, z którymi stykamy się codziennie?…
czytaj więcej
Gruz pobudowlany – co z tym zrobić?
15-wrzesień-2020Kafelki, ceramika łazienkowa, farby…., remont skończony, co zrobić z tymi rzeczami?…
czytaj więcej
Sedes to nie śmietnik – czego nie wrzucamy do kanalizacji?
10-wrzesień-2020Sedes – często traktowany jest jak dodatkowy kosz na śmieci. Czy takie rozwiązanie jest słuszne?…
czytaj więcej
Konsumujmy rozsądnie – nie marnujmy wody!
08-wrzesień-2020Czy wiecie czym jest ślad wodny (water footprint)?…
czytaj więcej
Oszczędzaj wodę wykonując codzienne czynności
03-wrzesień-2020Na pewno każdy z nas zauważył, jakie negatywne zmiany w gospodarce wodnej zachodzą w naszym klimacie. Piszemy zresztą o nich nie pierwszy raz…
czytaj więcej
Wykorzystuj skorupki jajek
01-wrzesień-2020W ostatnim czasie dużo słyszy się o wykorzystywaniu skorupek jajek, w związku z prowadzeniem życia zgodnie z zasadami bycia EKO…
czytaj więcej
Co można oddać do PSZOK-u w Zamościu
27-sierpień-2020Robienie generalnych porządków, remont domu/mieszkania, wymiana sprzętu, reorganizacja ogrodu itp. często wiążą się z koniecznością pozbycia się zbędnych rzeczy. Co z nimi zrobić?…
czytaj więcej
Marnowanie żywności – jak temu zapobiec?
25-sierpień-2020Marnowanie żywności jest w naszych czasach jednym z największych problemów. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie…
czytaj więcej
Odpady – czas ich rozkładu
20-sierpień-2020Jak długo rozkładają się odpady? Dla wszystkich zainteresowanych przygotowaliśmy krótką ściągawkę…
czytaj więcej
Jak drzewa pomagają walczyć z suszą?
18-sierpień-2020Drzewa są wielce pomocne w walce z suszą. Jest to zresztą jedna z wielu ról, jakie pełnią…
czytaj więcej
Co dalej z naszym klimatem?
13-sierpień-2020Interdyscyplinarny Zespół Doradczy ds. Kryzysu Klimatycznego przy Prezesie PAN, który działa od kwietnia b. r., opublikował ostatnio pierwszy komunikat i przedstawił związek między zmianą klimatu, a coraz częściej występującymi suszami i powodziami…
czytaj więcej
Odpady nieco kłopotliwe – co z nimi zrobić ?
11-sierpień-2020Styropian opakowaniowy, olej, paragony, zdjęcia, słomki…. – to rzeczy, które mogą wprowadzić zamieszanie, w chwili, kiedy stają się odpadem i chcemy się ich pozbyć. Czy wiecie, do jakich kontenerów powinny trafić? Sprawdźcie…
czytaj więcej
Odpady niebezpieczne – co z nimi zrobić?
06-sierpień-2020Większość odpadów śmiało wyrzucimy do przydomowych kontenerów. Co jednak zrobić z tymi, których nie można się pozbyć w ten sposób?…
czytaj więcej
Co się dzieje z odpadami bio, które wyrzucamy do kontenera?
04-sierpień-2020Jeśli nie możemy sobie pozwolić lub zwyczajnie nie interesuje nas prywatna produkcja kompostu w przydomowym kompostowniku – odpady bio wyrzucamy do brązowych pojemników…
czytaj więcej
Przydomowy kompostownik
30-lipiec-2020Jak wykorzystać odpady BIO w domowych warunkach? A może zająć się produkcją kompostu? To coraz częściej stosowane rozwiązanie na pozbycie się bioodpadów z domu. Dlaczego?…
czytaj więcej
BIO – Jak segregować odpady biodegradowalne?
28-lipiec-2020Czy wiesz, które odpady należą do bio? Sprawdź czy dobrze prowadzisz segregację…
czytaj więcej
Co się dzieje z segregowanymi odpadami? Szkło
23-lipiec-2020Szkło to materiał, który znajduje zastosowanie w wielu branżach. Czy jednak każde nadaje się do recyklingu i powtórnego wykorzystania? Przedstawiamy kilka faktów…
czytaj więcej
Co się dzieje z segregowanymi odpadami? Tworzywa sztuczne i metale
21-lipiec-2020W jaki sposób powstają tworzywa sztuczne? Z czego są zbudowane? Do czego można je wykorzystać? Na te i wiele innych pytań znajdziecie odpowiedź w dalszej części tekstu. Zachęcamy do przeczytania…
czytaj więcej
Co się dzieje z segregowanymi odpadami? Papier
16-lipiec-2020Czy zastanawialiście się kiedyś, jaką drogę muszą przejść papier czy tektura, aby ponownie zawitać w naszych domach? Prześledźmy wspólnie ten proces…
czytaj więcej
Segregacja odpadów – jak prawidłowo ją prowadzić?
14-lipiec-2020Każdego roku statystyczny Polak wytwarza ponad 300 kg odpadów. Ich segregacja już na poziomie gospodarstwa domowego to podstawa, jeśli nie chcemy zostać nimi zasypani…
czytaj więcej
Odpady – co się z nimi dzieje?
10-lipiec-2020Czy zastanawialiście się kiedyś, co dzieje się z tonami odpadów, gdy z kontenerów odjadą na wysypisko w Dębowcu? Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmiku, który pokazuje pracę naszych pracowników w Regionalnym Zakładzie Zagospodarowania Odpadów w Dębowcu…
czytaj więcej
Zamojska kranówka
08-lipiec-2020Twarda woda – zdrowia doda!
Tak może brzmieć polskie przysłowie o zamojskiej kranówce i będzie jak najbardziej prawdziwe. Twarda woda jest bogata w cenne minerały, m. in. w wapń i magnez – niezbędne dla zdrowia i prawidłowego rozwoju. Wspomagają one prawidłową pracę serca i układu nerwowego…
czytaj więcej
Deszczówka – warto ją zbierać!
06-lipiec-2020Szacuje się, że w ciągu jednego dnia, jedna osoba może zużyć około 150 litrów wody. Przy czteroosobowej rodzinie wykorzystanie może sięgać 500 litrów…
czytaj więcej-