Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Spółka z o.o. w Zamościu

  • Zakład Wodociągów i Kanalizacji - PGK Zamość
  • Oczyszczalnia Ścieków - PGK Zamość
  • Regionalny Zakład Zagospodarowania Odpadów w Dębowcu - PGK Zamość
  • Zakład Transportu Odpadów - PGK Zamość
  • Cmentrz Komunalny w Zamościu - PGK Zamość
  • Zakład Usług Komunalnych
  • iBOK - PGK Zamość
  • BIP - PGK Zamość
  • Facebook

Tworzywo PLA – czy bioplastik jest ekologiczny?


PLA – Polysctic Acid – polilaktyd to bioplastik. Jest polimerem otrzymywanym na drodze biologicznej syntezy kukurydzy, buraków cukrowych, ziemniaków lub trzciny cukrowej lub chemicznej syntezy ropy naftowej.
Polilaktyd wytworzony na drodze biologicznej syntezy jest biodegradowalny, natomiast uzyskany w drodze chemicznej syntezy, z półproduktów odnawialnych, takich jak: aldehyd octowy, etanol, acetylen czy pochodne ropy naftowej – da mieszaninę, której czas degradacji jest znacznie dłuższy i trudniejszy.

PLA zyskuje coraz większą popularność, ponieważ jest termoplastyczny, ma dobre właściwości mechaniczne, nie jest toksyczny i posiada właściwości biodegradowalne. Jego produkcja pochłania o 70 % mniej energii niż produkcja plastiku typu PET. PLA znalazł zastosowanie w wielu dziedzinach: w medycynie i weterynarii (np. implanty dentystyczne, cewniki, szwy, śruby ortopedyczne), w inżynierii tkankowej, farmacji, a także w przemyśle opakowaniowym i włókienniczym (PLA jest przyjemny w dotyku, jak wełna czy bawełna, odznacza się niewielką absorbcją wody, co sprawia, iż świetnie nadaje się do produkcji odzieży sportowej). Polilaktyd nie jest łatwopalny i nie powoduje wydzielania dymu. Jest bardzo lekki, odporny na promieniowanie UV i zapewnia rewelacyjne odwzorowanie barw, co sprawia, że świetnie sprawdza się np. w roli filamentu do drukarek 3D. Z PLA produkuje się meble zewnętrzne, folie ogrodnicze, biodegradowalne doniczki, degradowalne worki na śmieci, torby, siatki na owoce i warzywa, jednorazowe sztućce, talerze, tacki, opakowania do dań na wynos itp. Należy jednak pamiętać, że naczynia z PLA są wrażliwe na wysoką temperaturę, powyżej 60 st. C, zatem mogą być stosowane tylko do żywności chłodnej i w temperaturze pokojowej. Naczyń nie należy przechowywać w temp. powyżej 35 st. C i wystawiać na bezpośrednie działanie słońca, a w lodówce powinny być ustawiane na najniższej półce. Są też mało odporne na uszkodzenia mechaniczne.

Jak rozpoznać PLA?

Polilaktyd jest połyskliwy i przezroczysty, podobnie jak inne tworzywa, więc rozpoznanie go nie jest łatwe, zwłaszcza, że oznaczany jest symbolem 07 – Other, pod którym znajdują się także inne rodzaje tworzyw, w tym te nieprzystosowane do kontaktu z żywnością (np. zawierające toksyczny Bisfenol A).

Czy PLA nadaje się do kompostowania?

Według naukowców – nie do końca, chociaż jest reklamowany przez producentów jako w 100% biodegradowalny. Aby móc rozłożyć PLA trzeba zadbać o odpowiednie warunki, z wykorzystaniem specjalnych enzymów. Produkt z PLA wrzucony do przydomowego kompostu, przy temperaturze 50-60 st. C i dużej wilgotności, będzie się rozkładał 45-60 lat.

Gdzie wyrzucać bioplastik?

Prace nad biodegradacją polilaktydu trwają, ale póki co, najlepiej wyrzucać go do pojemników na tworzywa sztuczne i plastik.