Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Spółka z o.o. w Zamościu

  • Zakład Wodociągów i Kanalizacji - PGK Zamość
  • Oczyszczalnia Ścieków - PGK Zamość
  • Regionalny Zakład Zagospodarowania Odpadów w Dębowcu - PGK Zamość
  • Zakład Transportu Odpadów - PGK Zamość
  • Cmentrz Komunalny w Zamościu - PGK Zamość
  • Zakład Usług Komunalnych
  • iBOK - PGK Zamość
  • BIP - PGK Zamość
  • Facebook

Świąteczne ozdoby z recyklingu


Co roku fabryki ozdób świątecznych produkują miliony nowych artykułów, zazwyczaj ze szkodliwych dla środowiska materiałów, a my wydajemy mnóstwo pieniędzy na zakup rzeczy, z których znaczną część możemy zrobić sami, wykorzystując niepotrzebne już artykuły lub nawet odpady. Dzięki temu, niewielkim kosztem zyskujemy niepowtarzalny świąteczny klimat, chronimy naturę przed nadmiernym zaśmiecaniem, a zaoszczędzone pieniądze możemy przeznaczyć na inne rzeczy. Ponadto, jeśli zachęcimy do pracy bliskich, spędzimy z nimi więcej czasu, co w obecnym zabieganym świecie niekiedy jest na wagę złota. Najmłodsi na pewno będą mieli z takich przygotowań mnóstwo frajdy i – przy okazji – ćwiczeń manualnych, a niewątpliwie wszyscy – sprawdzian z pomysłowości.

Jakie materiały można wykorzystać do wykonania świątecznych ozdób?

W zasadzie wszystkie: druty, folię aluminiową, kawałki koronki, papier z gazet, baloniki, stare koszulki, tekturowe pudełka, korki po winie, wstążki po starych prezentach, rolki po papierze toaletowym czy ręcznikach papierowych, stare płyty CD, wszelkiego rodzaju patyczki, słoiki, szklane i plastikowe butelki, puszki, żarówki itd.

Podpowiadamy, jak wykonać kilka ze świątecznych ozdób, wykorzystując niektóre z wyżej wymienionych materiałów.Świąteczne lampiony ze słoików i puszek

Słoik oczyszczony z etykietki i kleju wypełniamy solą lub piaskiem, dodajemy koraliki, kolorowe guziki czy kamyczki. Świetnie prezentują się także goździki, gwiazdki anyżu czy kolorowy pieprz. Na wierzch kładziemy podgrzewacz lub świecę. Słoik można częściowo wypełnić wodą i położyć na jej powierzchni podgrzewacz. Stworzymy w ten sposób piękny, niepowtarzalny lampion. Jeśli chcemy zabezpieczyć płomień metalową nakrętką, musimy pamiętać, aby wyciąć w niej otworki.

Puszkę, wygodniej taką większą, po kukurydzy, groszku czy fasoli, oczyszczamy z etykietki, odcinamy wieczko i wycinamy po bokach otworki. Mogą tworzyć konkretny wzór, ale niekoniecznie. Do środka wkładamy podgrzewacz i mamy piękne niepowtarzalne oświetlenie.

Bombki z żarówek

Żarówki można i malować, i oklejać, i przystrajać je w środku. Do przygotowania niepowtarzalnych bombek przydadzą się farby (np. akwarele), kolorowe wstążeczki, wełna, sznurek, brokat, cekiny, piórka, koraliki, guziki, wata, ale także cukier czy suszone cytrusy. Pomocny będzie też klej na ciepło. Z żarówki można wyczarować różne figurki, ale nie tylko. Stare egzemplarze, nie te energooszczędne, umożliwiają wyjęcie z bańki styku doprowadzającego prąd oraz elementów wewnętrznej instalacji (słupka, rurki pompowej i żarnika). Metalowy gwint zostawiamy. Przyda się do zamocowania sznureczka lub haczyka, jeśli zechcemy powiesić ozdobę. Można ją także postawić, na przykład na nóżce przygotowanej z rolki po papierze toaletowym.

Pozbywanie się z żarówki środka to bardzo delikatna praca, do której przydadzą się: cierpliwość, spokój, wprawna ręka i kombinerki. Jeśli nasza żarówka jest matowa, trzeba bańkę wytrzeć od środka z umieszczonego w niej kaolinu, delikatnie, ręcznikiem papierowym. Można wsypać trochę soli, delikatnie potrząsnąć i wysypać zawartość lub wypłukać wodą i osuszyć. Żarówkę delikatnie wypełniamy, ważne, aby nie wybierać materiałów, które mogą potłuc szkło, mocujemy gwint i ozdoba gotowa.

Bombki choinkowe z płyt CD

Niepotrzebne płyty CD można pociąć na małe kawałeczki i nakleić, używając kleju na ciepło lub polimerowego na bombki styropianowe, plastikowe, a nawet te szklane, jeśli są już przestarzałe i przydałby im się powiew świeżości. Płytę najlepiej pociąć najpierw po okręgu, a następnie na mniejsze elementy. Bombka ozdobiona w ten sposób będzie pięknie odbijała światło i migotała.

Stare wstążeczki, tasiemki, sznurki, patyczki po lodach i…skarpetki?

Kolorowe wstążeczki, koronki, resztki materiału, tiul, stare firanki – wszystko to świetnie nada się do stworzenia pięknych i niepowtarzalnych kartek świątecznych czy bilecików do prezentów. Wystarczy dołożyć gałązkę iglaka, suszone plastry cytrusów, cekiny, guziki czy inne drobiazgi, aby stworzyć prawdziwe cudeńka. Drewniane patyczki po lodach można wykorzystać do zrobienia ozdób, na przykład gwiazdek czy ludzików na choinkę, a także jako zawieszki na prezenty. Wystarczy w tym celu dokleić do nich wstążeczkę i napisać imię obdarowywanej osoby. Ze starych skarpetek można przygotować sweterki lub czapeczki dla bombek.

Suszone owoce jako świąteczna ozdoba

Suszone jabłka, pomarańcze, cytryny czy grejfruty to świetny materiał do ozdabiania…wszystkiego. Pokrojone w plasterki i podsuszone np. w piekarniku, staną się fantastycznym dodatkiem do tworzonych przez nas ozdób. Wystarczy odrobina kleju na ciepło i przymocujemy je w zasadzie wszędzie: do gałązek iglaków, puszek, słoików, bombek i wielu innych rzeczy.

Spróbujmy stworzyć niepowtarzalny wystrój w swoim domu, wykorzystując to, co mamy wokół siebie – ogranicza nas tylko wyobraźnia.