Segregacja odpadów i ochrona środowiska – obalamy mity
MIT – Ochrona środowiska jest uciążliwa
Ochrona środowiska polega na dokonywaniu prostych wyborów i wyrobieniu w sobie właściwych nawyków: recyklingu, odzysku surowców, dawania produktom „drugiego życia”, ograniczenia wydobycia surowców naturalnych i nadmiernego eksploatowania środowiska itp. Zamiast torebki foliowej, wybierzmy papierową, zamiast wody butelkowanej – pijmy kranówkę, zamiast toreb plastikowych, na zakupy zabierajmy materiałowe, kupując kawę na wynos – nalejmy ją do własnego termicznego kubka. Warto czasem skorzystać z komunikacji miejskiej, roweru czy spaceru, by oszczędzić środowisku emisji dodatkowych spalin itd.
MIT – Ochrona środowiska jest kosztowna
Kosztem jest zakupienie pojemników do segregacji odpadów. Dalej mamy same oszczędności: oszczędzamy dzięki temu, iż wykorzystujemy produkty wielokrotnego użytku, segregujemy odpady, kupujemy tylko tyle, ile potrzebujemy, nie produkujemy nadmiernej ilości odpadów, rezygnujemy z produktów, które możemy zastąpić innymi, np. wodę butelkowaną zamieniamy na wodę z kranu, foliową reklamówke – zrywkę zamieniamy na materiałowy woreczek wielorazowego użytku, śniadanie do pracy czy szkoły pakujemy w pojemniczek zamiast w papier itd. Nasze babcie i dziadkowie wiedzieli, jak być less waste, bierzmy z nich przykład: https://www.pgk.zamosc.pl/aktualnosci/byc-zero-waste-babcie-i-ich-niesmiertelne-patenty/
MIT – Zwykły człowiek nie ma wpływu na ochronę środowiska
Ochrona środowiska zaczyna się w domu każdego z nas. Postępując właściwie, zgodnie z zasadami bycia eko, edukując młodsze pokolenia, zachęcając innych do życia w duchu less waste czy eko-friendly – mamy ogromny wpływ na nasze otoczenie.
MIT – Segregacja śmieci jest bezskuteczna
Selektywne zbieranie śmieci ma wpływ na stan środowiska naturalnego. Wyodrębnienie odpadów biodegradowalnych, nadających się do recyklingu i powtórnego wykorzystania surowca, skutkuje zmniejszeniem ilości śmieci, składowanych na wysypiskach. Powtórne wykorzystanie odzyskanych materiałów zmniejsza konieczność prowadzenia eksploatacji złóż naturalnych, która negatywnie wpływa na środowisko. https://www.pgk.zamosc.pl/aktualnosci/dlaczego-warto-segregowac-odpady-2/
MIT – Wszystkie odpady trafiają do jednej śmieciarki i są mieszane
Odpady z poszczególnych kontenerów, co prawda są wrzucane do tej samej komory w śmieciarce, jednak nie oznacza to, że cały nasz wysiłek związany z segregacją idzie na marne. Śmieciarki mają wnętrza podzielone na kilka różnych sektorów, przeznaczonych do przewożenia poszczególnych rodzajów odpadów. Niekiedy po konkretne frakcje podjeżdżają osobne pojazdy.
MIT – Pojemniki do segregacji zajmują za dużo miejsca
Wymaganych 5 koszy na segregowane odpady zajmuje faktycznie więcej miejsca. Jednak na rynku dostępnych jest wiele typów pojemników: obrotowe, z przegródkami, ustawiane jeden na drugim, przeróżnych kształtów i rozmiarów. https://fb.watch/5JJ6lRVsQg/
Pojemniki na papier i szkło możemy umieścić w innym miejscu, tam, gdzie produkuje się najwięcej tego typu odpadów, np. kosz na papier można postawić przy biurku czy w miejscu, gdzie odkładamy gazety. Warto pamiętać, jaki papier nadaje się do wyrzucenia do tego pojemnika.
https://www.pgk.zamosc.pl/aktualnosci/co-sie-dzieje-z-segregowanymi-odpadami-papier/
MIT – Elektroodpady nie są niebezpieczne
Telewizor czy stary komputer to urządzenia elektroniczne, w których znajduje się wiele szkodliwych substancji, nie tylko zanieczyszczających środowisko, ale też stanowiących bezpośrednie zagrożenie dla naszego zdrowia i życia. Znaleźć w nich można np. ołów, rtęć, nikiel czy brom. Nie bez powodu istnieją firmy, które zajmują się zbiórką i profesjonalnie utylizacją elektrośmieci.
MIT – Kompostowanie nie wpływa na obniżenie opłat odbioru odpadów
Przydomowy kompostownik, w którym można pozbyć się resztek biodegradowalnych, pozwala obniżyć koszty odbioru śmieci. Jak segregować odpady bio?
https://www.pgk.zamosc.pl/aktualnosci/bio-jak-segregowac-odpady-biodegradowalne/
Co wrzucamy do kompostownika?
https://www.pgk.zamosc.pl/aktualnosci/przydomowy-kompostownik/
Ekologiczne wybory naprawdę się opłacają i przynoszą korzyści finansowe, nawet jeśli początkowo wymagają pewnych nakładów. Warto stosować rozwiązania, dzięki którym i nasz portfel, i nasze środowisko będą zadowolone – tych powodów nie można lekceważyć.