Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Spółka z o.o. w Zamościu

  • Zakład Wodociągów i Kanalizacji - PGK Zamość
  • Oczyszczalnia Ścieków - PGK Zamość
  • Regionalny Zakład Zagospodarowania Odpadów w Dębowcu - PGK Zamość
  • Zakład Transportu Odpadów - PGK Zamość
  • Cmentrz Komunalny w Zamościu - PGK Zamość
  • Zakład Usług Komunalnych
  • iBOK - PGK Zamość
  • BIP - PGK Zamość
  • Facebook

Plastik – dlaczego nie każdy nadaje się recyclingu?


Symbol eko spotkać można na wielu opakowaniach, również plastikowych. W ekologiczny trójkąt wpisana jest wtedy dodatkowo cyfra od 1 do 7, która oznacza, z jakim rodzajem plastiku mamy do czynienia. Nie każde bowiem opakowanie wykonane z tego tworzywa naprawdę nadaje się do ponownego wykorzystania.

Co oznaczają poszczególne cyfry?

1 – PET/PETE – politereftalan etylenu – wykorzystywany do produkcji butelek na napoje, jednorazowych naczyń czy do produkcji polarów. PET należy do jednych z najbezpieczniejszych tworzyw sztucznych, o ile nie jest wystawiony na wysokie temperatury. Nie wolno go podgrzewać ani pozostawiać na słońcu, gdyż zawarty w nim trójtlenek antymonu, środek zmniejszający palność, może łatwo przeniknąć do napoju. PET nie wolno również ponownie używać, ponieważ jego porowata struktura ułatwia bakteriom gromadzenie i namnażanie się na powierzchni, a to z kolei może być źródłem wydzielania szkodliwych związków chemicznych, wpływających negatywnie na układ hormonalny. Nadaje się do recyklingu i produkcji nowych opakowań, o ile jest transparentny (bezbarwny, zielony i niebieski).

02 – PE-HD – polietylen wysokiej gęstości – używany w produkcji butelek na mleko, niemowlęcych butelek na mleko, pojemników do przechowywania żywności, zabawek, opakowań chemii gospodarczej, rur czy kontenerów na śmieci. Jest jednym z najbezpieczniejszych tworzyw sztucznych, jego prawidłowe użytkowanie nie wiąże się z problemami zdrowotnymi, a PE-HD doskonale nadaje się do wielokrotnego wykorzystywania i do recyklingu.

03 – PVC – polichlorek winylu – stosowany jest do produkcji folii spożywczej, zasłon prysznicowych, wnętrz samochodów, zabawek basenowych, wegańskich skór, strzykawek, płyt winylowych, wykładzin, rur czy stolarki okiennej. Może wydzielać toksyny i jest szkodliwy dla zdrowia, może wpływać negatywnie na gospodarkę hormonalną. Nadaje się do recyklingu tylko w przypadku odpadów budowlanych.

04 – PE-LD – polietylen niskiej gęstości – stosowany do produkcji torebek foliowych i innych opakowań spożywczych, np. butelek na ketchup i musztardę, toreb na zakupy, folii bąbelkowej, wodoodpornej wewnętrznej wyściółki kubków do kawy czy kartonów z mlekiem. Jest obojętny fizjologicznie, jednak mniej bezpieczny niż tworzywa 02 i 05, może być używany powtórnie. Tworzywo to bardzo trudno przetworzyć, dlatego jego recykling jest nieopłacalny.

05 – PP – polipropylen wielokrotnego użytku – wykorzystywany jest w produkcji opakowań na jogurty, opakowań na margaryny, sery, w produkcji zakrętek do butelek czy opakowań na leki. Jedno z najbezpieczniejszych tworzyw sztucznych, podatne na zgrzewanie. Bez obaw można je umieszczać w kuchence mikrofalowej i zmywarce. Niektóre zakłady recyklingowe akceptują PP, jednak nadal w dużych ilościach zalega on na wysypiskach.

06 – PS – polistyren – produkuje się z niego styropian, jednorazowe kubeczki na kawę, styropianowe kubki, pokrywki do kubków, opakowania na jedzenie na wynos, sztućce jednorazowe. Polistyren zawiera toksyczne substancje, takie jak styren i benzen, które są bardzo niebezpieczne dla ludzkiego zdrowia, może zwiększać ryzyko zachorowania na raka. Nie powinien być stosowany do produkcji opakowań na żywność. Jego recykling jest nieopłacalny.

07 – O – other/inne – inne tworzywa, niebezpieczne dla zdrowia ze względu na możliwość występowania w nich bisfenolu A (BPA), chyba, że zawierają informację: BPA FREE lub BPA 0%. BPA może zwiększać prawdopodobieństwo zachorowania na depresję, Alzheimera czy schizofrenię. Tego tworzywa nie można używać w kuchenkach mikrofalowych. Może być mieszaniną różnego rodzaju tworzyw sztucznych. Przedmioty z tym oznaczeniem po wykorzystaniu zazwyczaj trafiają na wysypisko.

Jedynie plastik 1 i 02 nadają się bez zastrzeżeń do recyklingu. Pozostałe typy odpadów od 03 do 07, z uwagi na ich znikomą lub ujemną wartość przetwórczą, są przyjmowane do zakładu, ale nie poddaje się ich ponownemu przetworzeniu.

Informacje dotyczące rodzaju tworzywa sztucznego znajdują się na każdym opakowaniu. Warto je znać i używać produktów zgodnie z przeznaczeniem, by nie narażać swojego zdrowia i nie szkodzić nadmiernie środowisku.