Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Spółka z o.o. w Zamościu

 • Zakład Infrastruktury Sieciowej - PGK Zamość
 • Oczyszczalnia Ścieków - PGK Zamość
 • Regionalny Zakład Zagospodarowania Odpadów w Dębowcu - PGK Zamość
 • Zakład Transportu Odpadów - PGK Zamość
 • Cmentrz Komunalny w Zamościu - PGK Zamość
 • Zakład Komunalny - PGK Zamość
 • iBOK - PGK Zamość
 • BIP - PGK Zamość
 • Facebook
 • Logo Unia Europejska
 • Zmiana kontrastu
 • Zmiana wielkości czcionki

Odpady nieco kłopotliwe – co z nimi zrobić ?

odpady nieco kłopotliwe

Styropian opakowaniowy – wyrzucamy do kontenera na odpady zmieszane. Ważna informacja – tworzywo, z którego wykonuje się pojemniki do pakowania obiadów na wynos nie powinno mieć styczności z jedzeniem. W ogóle! A tym bardziej takim jedzeniem, które zawiera tłuszcz.

Olej – nie wylewamy go do toalety ani zlewozmywaka. W zetknięciu z zimną wodą tłuszcz tężeje i osadza się na rurach, co może spowodować zapchanie kanalizacji. Olej zbieramy z patelni papierem i wyrzucamy go do kosza na odpady zmieszane.

Paragony – wyrzucamy do koszy na odpady zmieszane, pomimo tego, że to niewątpliwie papier. Zawiera jednak domieszkę tworzyw sztucznych, a te zanieczyściłyby papier, który można poddać recyklingowi.

Nylonowe rajstopy – dziurawe rajstopy można wrzucić do pojemnika na używane ubrania. Trafią one do firmy, która się zajmuje odzyskiem i zostaną przerobione na czyściwo przemysłowe albo materiał do uszczelniania.

Stare ubrania, pościel, ręczniki, buty, nawet pluszowe zabawki – zalegające na wysypiskach, rozkładają się i wydzielają wiele substancji, które są groźne dla gleby, wód gruntowych i ekosystemu. Dlatego warto wykorzystać je w inny sposób: przerabiając na nowe przedmioty. Jeśli nie jest to możliwe, wyrzuca się je do kontenerów na odzież używaną.

Karty SIM – należą do elektrośmieci i powinny być zostawiane w PSZOK – u.

Papierosy – niedopałki i popiół powinny się znaleźć w pojemniku czarnym, na odpady zmieszane. Pudełka należy rozłożyć na kilka części: folia i sreberko powinny trafić do żółtego pojemnika (metal i plastik), kartonik do pojemnika na papier i makulaturę.

Zdjęcia – wyrzucamy je do czarnego pojemnika na odpady zmieszane.

Torebki po herbacie – zwykła papierowa ze sznurkiem trafia do odpadów bio, natomiast bawełniana piramidka do odpadów zmieszanych. Dla chcących być bardziej eko: papierek z logo producenta/nazwą herbaty trafia do papieru i makulatury.

Słomki – papierowe trafiają do odpadów zmieszanych, plastikowe do metali i plastiku

Puste opakowania po dezodorantach w sprayu, lakierach do włosów i inne pod ciśnieniem – traktowane są jako odpady niebezpieczne i należy je zostawiać w PSZOK – u.

Igły – metalowe, do szycia, trafiają do pojemnika żółtego, na surowce wtórne, natomiast medyczne, podobnie, jak strzykawki traktowane są jako odpad niebezpieczny i powinny trafić do PSZOK – u.

Bandaże – nawet zabrudzone krwią wyrzuca się do pojemnika na odpady zmieszane.

Agrafki, zszywki, spinacze, pinezki – jeśli są wykonane z metali i tworzyw sztucznych, trafiają do pojemnika żółtego.