Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Spółka z o.o. w Zamościu

  • Zakład Wodociągów i Kanalizacji - PGK Zamość
  • Oczyszczalnia Ścieków - PGK Zamość
  • Regionalny Zakład Zagospodarowania Odpadów w Dębowcu - PGK Zamość
  • Zakład Transportu Odpadów - PGK Zamość
  • Cmentrz Komunalny w Zamościu - PGK Zamość
  • Zakład Usług Komunalnych
  • iBOK - PGK Zamość
  • BIP - PGK Zamość
  • Facebook

O choinka! Cięta, w doniczce, a może…?


Każdego roku, przed Świętami Bożego Narodzenia, ścinanych jest ponad 5 milionów drzewek iglastych, tylko po to, abyśmy przez kilkanaście dni mogli nacieszyć się choinką w domu. Po Świętach zazwyczaj trafia ona do kosza. A przecież drzewko w doniczce można spróbować posadzić, dać mu drugie życie. Niektóre mają na nie szansę.

Zachęcamy Państwa do zakupu choinek w doniczkach, u sprawdzonych dostawców, którzy doradzą, jak o nie zadbać, aby po Świętach mogły dalej rosnąć, przesadzone na przykład do przydomowego ogródka.

Możemy również pokusić się o zmianę przyzwyczajeń i na te Święta i postawić w swoim domu całkiem inną „choinkę”, wykonaną przez nas samych, na przykład wieszając ozdoby na ścianie lub na drabinie, wykorzystując drewienka, deseczki, żywe gałązki, wycinając drzewko z kartonu itp. Przyozdobić można także domowe rośliny. Przystrojone kwiaty doniczkowe również będą miały świąteczny, magiczny urok.

Wszystkich, którzy zdecydują się jednak na zakup tradycyjnego drzewka informujemy, iż w styczniu PGK Zamość przeprowadzi mobilną akcję zbierania żywych choinek. Więcej szczegółów przekażemy Państwu po Świętach.

Jak wybrać i zadbać o doniczkową choinkę?

Najlepiej kupić drzewko na 1-2 tygodnie przed Wigilią i stopniowo przyzwyczaić je do wyższej, domowej temperatury.

Wybieramy tylko rośliny zdrowe: bez uszkodzonych i połamanych gałązek, z żywozielonymi, błyszczącymi igiełkami i systemem korzeniowym, który nie jest przesuszony i nie wychodzi poza doniczkę, przetrzymywane przez sprzedawcę na dworze.

Zakupione drzewko, które stało na zewnątrz, musimy zahartować do wyższej temperatury, dlatego nie wnosimy go od razu do domu. Zostawiamy je w garażu lub budynku roboczym (w temp. do 5 st. C) na kilka dni, następnie przenosimy w cieplejsze miejsce (10 st. C) na 2-3 dni i dopiero po takim hartowaniu możemy wnieść drzewko do domu. Wybieramy dla niego miejsce z dala od ogrzewania i uchylnych okien. Temperatura w pomieszczeniu, w którym stoi choinka powinna być umiarkowana (ok. 20 st. C). Podlewamy choinkę, gdy podłoże dobrze przeschnie, ale nie nawozimy!

Jeśli chcemy zachować doniczkowe drzewo w dobrej kondycji, nie przetrzymujemy go w ciepłym pomieszczeniu dłużej niż tydzień. Zanim wystawimy je na dwór, musimy je powtórnie zahartować, tym razem do niskiej temperatury, przenosimy je zatem co kilka dni w coraz chłodniejsze miejsca, aby ostatecznie postawić na zewnątrz. Ustawiamy je w zacisznym i najcieplejszym miejscu, możemy je też ochronić parawanikiem z bambusowej maty, agrowłókniny lub innego materiału. Pod doniczkę wkładamy styropian, owijamy ją włókniną, tekturą lub słomianą matą. W ciepłe dni choinkę należy podlewać, aby zapobiec wystąpieniu suszy fizjologicznej i brązowieniu igieł.

Do gruntu drzewko można wsadzić w kwietniu lub dopiero po tzw. zimnej Zośce, gdy zima na dobre zaczyna odchodzić.