Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Spółka z o.o. w Zamościu

  • Zakład Wodociągów i Kanalizacji - PGK Zamość
  • Oczyszczalnia Ścieków - PGK Zamość
  • Regionalny Zakład Zagospodarowania Odpadów w Dębowcu - PGK Zamość
  • Zakład Transportu Odpadów - PGK Zamość
  • Cmentrz Komunalny w Zamościu - PGK Zamość
  • Zakład Usług Komunalnych
  • iBOK - PGK Zamość
  • BIP - PGK Zamość
  • Facebook

Niedopałki papierosów zatruwają środowisko!


Zaśmiecanie środowiska pozostałościami po papierosie jest jedną z najczęstszych form zanieczyszczania, spowodowanych przez człowieka. Jest ono tak powszechne, że prawie 75 procent palaczy szczerze się do niego przyznaje. Szacuje się, że aż 65 procent wszystkich niedopałków papierosów wyrzucanych jest właśnie do środowiska, z którego palacze robią sobie jedną wielką popielniczkę.

Dym tytoniowy zawiera prawie 250 szkodliwych substancji chemicznych, w tym metale ciężkie, arsen, benzen, formaldehyd i polon-210, będący radioaktywnym pierwiastkiem chemicznym. Palacze umierają na raka płuc właśnie z powodu wdychania tych wszystkich substancji razem z powstającym dymem.

Jednak papierosy są toksyczne nie tylko podczas palenia. Badania wykazały, że również ich resztki wydzielają szkodliwe związki chemiczne. Odkryto, że wraz ze wzrostem temperatury, wzrasta intensywność, z jaką emitowane są przez niedopałki zawarte w nich chemikalia. Zatem pozostawienie na kilka dni popielniczki wypełnionej resztkami papierosów, zwłaszcza w upale, może narazić nie tylko palaczy czynnie palących, ale również biernych palaczy na działanie bardziej szkodliwe niż aktywne palenie. Niedopałki emitują bowiem duże ilości rakotwórczych substancji i mogą stanowić równie niebezpieczne ich źródło, jak te osiadające na ścianach, włosach, odzieży, czy wdychane podczas tzw. biernego palenia!

Filtry stosowane w papierosach w większości składają się z włókien octanu celulozy, czyli rodzaju bioplastiku, którego rozkład może trwać nawet kilka dekad. Ultrafioletowe światło, docierające do nas ze Słońca sprawia, że toksyczne tworzywo rozpada się na mniejsze kawałki.

Wiele z zawartych w niedopałkach chemikaliów (amoniak, arsen, nikotyna, etylofenol, dwutlenek tytanu, cyjanek…), znajduje się w innych używanych przez nas produktach, ale te są odpowiednio oznaczone. Amoniak na przykład występuje w chemii gospodarczej, arsen w trutkach na szczury, cyjanek znalazł zastosowanie w czyszczeniu i hartowaniu metali czy w produkcji na przykład pianki poliuretanowej, a nikotynę stosuje się jako środek owadobójczy. Absolutnie wszystkie zatruwają glebę i wodę, zabijając rośliny, grzyby, owady, gryzonie, ryby, skorupiaki, bakterie i inne. Niektóre z nich są znanymi czynnikami rakotwórczymi. Tylko jeden niedopałek wystarczy do zabicia 50% ryb znajdujących się w jego pobliżu, nawet jeżeli zawiera niewielką ilość niewypalonego tytoniu. Pisklęta ptaków, które wykorzystywały niedopałki do wyściełania gniazd, z powodu kontaktu z toksycznymi substancjami miały uszkodzone DNA i chromosomy. Podobnie dorosłe osobniki po dłuższym przebywaniu z chemią, wydzielaną przez resztki papierosów. Zauważono również, iż zużyte filtry papierosowe, pozostawione w glebie, niszczą rośliny lub utrudniają im wzrost.

Porzucone niedopałki trafiają do zbiorników wodnych, zatruwając wodę, którą pijemy oraz morskie zwierzęta, które zjadamy. Są przyczyną katastrofalnych w skutkach pożarów, w których giną zwierzęta i roślinność, a nierzadko też i ludzie.

Zastanów się, zanim wyrzucisz niedopałek przed siebie.