Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Spółka z o.o. w Zamościu

 • Zakład Infrastruktury Sieciowej - PGK Zamość
 • Oczyszczalnia Ścieków - PGK Zamość
 • Regionalny Zakład Zagospodarowania Odpadów w Dębowcu - PGK Zamość
 • Zakład Transportu Odpadów - PGK Zamość
 • Cmentrz Komunalny w Zamościu - PGK Zamość
 • Zakład Komunalny - PGK Zamość
 • iBOK - PGK Zamość
 • BIP - PGK Zamość
 • Facebook
 • Logo Unia Europejska
 • Zmiana kontrastu
 • Zmiana wielkości czcionki

Na zakupy zabieram własną torbę!

Kopia Zaprzyjaźnij się z torbą _)

Nie ma jak zakupy z własną torbą. Pamiętaj o niej planując wyjście po sprawunki. Niech wiernie Ci towarzyszy i służy pomocą. Tyle już razem przeszliście, dźwigaliście wspólnie niejeden ciężar…

W wielu sklepach w całej Polsce świetnie sprawdza się projekt, który nazwaliśmy „wędrującą torbą”. Dlaczego? Gdyż dosłownie tak to wygląda. Zostawiasz w sklepie wszystkie torby zakupowe, których nie potrzebujesz, po to, aby ktoś inny mógł z nich skorzystać, a następnie odnieść na miejsce. W ten sposób nie musisz kupować kolejnej, za każdym razem, kiedy zapomnisz zabrać jej ze sobą z domu czy z samochodu. Oszczędzasz pieniądze i środowisko. Przyłącz się do akcji i bądź eko!

Jak przedstawia się historia torby na zakupy?

W II w. p.n.e. do pakowania produktów żywnościowych Chińczycy używali arkuszy z kory morwy.

W XIX w., gdy nie było jeszcze reklamówek, toreb czy plecaków, zakupy pakowano do pudełek lub robiono z nich paczki.

Początek produkcji pierwszych opakowań papierowych sięga połowy XIX wieku, kiedy to w Stanach Zjednoczonych, z pomysłu Francisa Wolle powstała maszyna do ich wytwarzania. W późniejszych latach kolejne osoby wprowadzały swoje modyfikacje i pomysły.

Pierwsza torba na zakupy została wymyślona w Stanach Zjednoczonych w 1912 roku przez Waltera H. Deubnera, właściciela sklepu spożywczego. Wykonana z papieru, w niesamowitym tempie zrobiła ogromną karierę. Trzy lata później, w 1915 roku torby sprzedawane były w ilości ponad miliona rocznie.

W 1926 r. czeski przedsiębiorca, Vavrzin Krczil, wynalazł sznurkową siatkę na zakupy, która z miejsca zyskała sobie uznanie nie tylko w Czechach, ale też w innych krajach na całym świecie. W Polsce największą popularnością cieszyła się w latach 70-tych.

W 1965 do obiegu weszła pierwsza plastikowa torba na zakupy. Jej twórcą jest Gustaw Thulin Sten. Reklamówką plastikowa torba zaczęła być nazywana w latach 70-tych, kiedy była już bardzo popularna w krajach Europy Zachodniej. Dlaczego reklamówka? Gdyż, podobnie jak dzisiaj, wykorzystywano ją do umieszczania na niej reklam.

Pod koniec lat 80-tych ,,reklamówkami’’ zaczęto nazywać także małe plastikowe, jednokolorowe torby do pakowania zakupów, nawet te nieposiadające nadruków.

Zakupy noszono i nadal używa się do tego celu koszyków wiklinowych, które ostatnio powracają do łask, podobnie jak sznurkowe siatki. Coraz częściej wykorzystujemy babcine patenty, używając materiałowych woreczków, słoików czy innych opakowań szklanych i z tworzyw. Wszystkie są wielorazowego użytku.

Dziś wiemy już, że plastikowe torby, które miały służyć wygodzie, są zmorą naszych czasów i katastrofalnie wpływają na poziom zanieczyszczenia środowiska. Dlatego warto zrezygnować z nich na korzyść ekologicznych toreb na zakupy, wykonanych w dużo bardziej funkcjonalny sposób i często z naturalnych materiałów. Prawdę mówiąc, tworzywo sztuczne też nie jest aż tak złe, jeśli wykorzystujemy je tak długo, dopóki się nie zużyje, a nie jednorazowo.