Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Spółka z o.o. w Zamościu

 • Zakład Wodociągów i Kanalizacji - PGK Zamość
 • Oczyszczalnia Ścieków - PGK Zamość
 • Regionalny Zakład Zagospodarowania Odpadów w Dębowcu - PGK Zamość
 • Zakład Transportu Odpadów - PGK Zamość
 • Cmentrz Komunalny w Zamościu - PGK Zamość
 • Zakład Usług Komunalnych
 • iBOK - PGK Zamość
 • BIP - PGK Zamość
 • Facebook

Jak prawidłowo wietrzyć pomieszczenia?


Jakość powietrza w pomieszczeniach, w których przebywamy ma bardzo duże znaczenie dla naszego zdrowia, samopoczucia, ale także koncentracji, efektywnej pracy czy nauki. W wywietrzonym mieszkaniu lepiej się śpi, myśli i funkcjonuje, gdyż prawidłowa wentylacja zwiększa ilość tlenu w powietrzu. Dzięki temu również nasz organizm staje się lepiej dotleniony. Wpływa to na jego zdolność do walki z infekcjami i alergiami, co ważne jest szczególnie w okresie zwiększonej liczby zachorowań, czyli jesienią i zimą.

Warto zatem zadbać o to, aby powietrze, którym oddychamy było codziennie wymieniane i oczyszczane, a poziom wilgotności w pomieszczeniach utrzymywał się na optymalnym poziomie, 40-60 procent. Suche powietrze może powodować obniżenie odporności, wysychanie śluzówek, przyspieszać proces starzenia się skóry czy utrudniać koncentrację. Zbyt wilgotne powietrze może z kolei przyczyniać się do rozwoju w pomieszczeniach szkodliwych pleśni i grzybów.

Zła jakość powietrza często powoduje zespół dolegliwości, które określane są mianem „syndromu chorego budynku”. Diagnozowany jest przynajmniej u 20 procent osób, które przez większą część doby przebywają w budynkach. Jego objawami są: bóle i zawroty głowy, uczucie duszności, omdlenia, mdłości, a także objawy przemęczenia, podrażnienia błon śluzowych, nosa, gardła i śluzówek oczu.

Regularne wietrzenie pozwala chronić nie tylko zdrowie, ale także konstrukcję budynku, wyposażenie oraz nasze finanse. Wilgoć pojawiająca się w pomieszczeniach wnika w ściany, meble i dywany, które ciężko jest ogrzać i wysuszyć. Wietrzenie, mikrowentylacja oraz kontrolowany napływ powietrza poprzez nawiewniki to podstawy wymiany powietrza w pomieszczeniach i najlepszy sposób na zapewnienie sobie suchego i zdrowego otoczenia. Poprawne wietrzenie oszczędza energię, zmniejsza koszty ogrzewania, mniej obciąża środowisko, podnosi także komfort mieszkania niezależnie od pory roku.

Kiedy wilgotność w pomieszczeniu jest zbyt duża?

Na podwyższoną wilgotność powietrza jednoznacznie wskazują zaparowane od wewnątrz szyby w oknach, para wodna skroplona na ścianach, szybach i przedmiotach czy też nawiew powietrza do domu przez kratki wentylacyjne w łazience czy kuchni, często zasłaniane w okresie jesienno-zimowym, aby uniknąć strat ciepła. Wentylacja działa poprawnie, gdy zapewniony jest dopływ odpowiedniej ilości świeżego powietrza (tyle powietrza, ile mają usuwać kanały wentylacyjne, musi jednocześnie dopływać do pomieszczenia). Bez odpowiedniego nawiewu może dojść do odwrócenia kierunku jego przepływu i powietrze, zamiast opuszczać mieszkanie, będzie do niego napływać, dając uczucie chłodu. Zasłanianie kanałów wentylacyjnych stwarza ponadto zagrożenie w mieszkaniach czy domach, w których spala się gaz oraz znajdują się kominki.

Jak skutecznie wietrzyć pomieszczenia zimą i latem?

Pomieszczenia trzeba wietrzyć cały rok. Nie przeszkadzają temu mrozy, opady śniegu, deszczu czy występująca mgła. Aby wietrzenie można było uznać za skuteczne i ekonomiczne, całe powietrze w pomieszczeniu powinno zostać wymienione. Zimą należy je przeprowadzić tak, aby nie dopuścić do wychłodzenia i powstania dużych strat ciepła we wnętrzu. Zaraz po wietrzeniu w pomieszczeniu powinniśmy poczuć się komfortowo, jednak nie może być nam zimno.

Podstawowymi rodzajami wietrzenia są: wietrzenie na oścież (pełne otwarcie jednego okna) oraz przeciąg (jednoczesne otwarcie co najmniej dwóch okien w mieszkaniu, domu, budynku).

W okresie jesienno – zimowym, czyli w sezonie grzewczym, na kilka minut przed otwarciem okna należy przykręcić grzejniki, a następnie intensywnie wietrzyć pomieszczenie przez 5-10 min. Jest to wystarczająco długi czas, na całkowitą wymianę powietrze, ale nie na tyle długi, aby pozbyć się zakumulowanego w ścianach oraz meblach ciepła, i wyziębić pomieszczenia. Optymalnie będzie wykonać tę czynność 3 razy na dobę, jednak już 2-krotna wymiana powietrza przynosi ogromne korzyści. Błędem jest długotrwałe pozostawianie skrzydła okiennego w pozycji uchylonej. Powoduje to duże straty energii cieplnej i znaczne wychładzanie ścian, znajdujących się w sąsiedztwie okna, co sprzyja pojawianiu się pary wodnej i pleśni.

W okresie letnim wietrzenie warto wykonać wczesnym rankiem lub późnym wieczorem, a także otwierać okna na noc, aby wpuścić chłodniejsze powietrze. W czasie upałów, gorące powietrze może podnosić temperaturę w pomieszczeniach, dlatego osoby, które z tego powodu odczuwają dyskomfort, powinny unikać wietrzenia w pełnym słońcu i upalne dni.

Mikrowentylacja – delikatnie rozszczelniając okna, pozwalamy na dopływ świeżego powietrza do pomieszczenia. Nie zastąpi ono prawidłowego wietrzenia, ale zabezpieczy przed zawilgoceniem te miejsca, które są na nie wyjątkowo narażone, np. kuchnię czy łazienkę.

Pamiętajmy!

 • Pomieszczenia, w których najczęściej przebywamy należy wietrzyć przynajmniej 2 razy dziennie.
 • Skuteczne wietrzenie powinno trwać około 5 – 10 minut.
 • Podczas wietrzenia wszystkie urządzenia grzewcze (piekarnik, płyta, kominek) powinny być wyłączone.
 • Długotrwałe przebywanie w niewietrzonych pomieszczeniach może powodować bóle i zawroty głowy, senność, osłabienie, podrażnienia oczu i dróg oddechowych.
 • Latem chrońmy dom przed promieniami słonecznymi stosując w ciągu dnia różnego rodzaju przesłony na okna.
 • Wietrzenie prowadzi się cały rok.