Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Spółka z o.o. w Zamościu

 • Zakład Wodociągów i Kanalizacji - PGK Zamość
 • Oczyszczalnia Ścieków - PGK Zamość
 • Regionalny Zakład Zagospodarowania Odpadów w Dębowcu - PGK Zamość
 • Zakład Transportu Odpadów - PGK Zamość
 • Cmentrz Komunalny w Zamościu - PGK Zamość
 • Zakład Usług Komunalnych
 • iBOK - PGK Zamość
 • BIP - PGK Zamość
 • Facebook

Jak prawidłowo ogrzać mieszkanie lub dom?


Na czy polega prawidłowo prowadzone ekonomiczne ogrzewanie?

Ekonomiczne ogrzewanie to nic innego, jak możliwie stałe ogrzewanie, na bieżąco uzupełniające straty ciepła, które nie pozwala na zbyt duże wychłodzenie pomieszczeń.

Decydującym czynnikiem, wpływającym na odczuwanie ciepła w domu czy mieszkaniu jest temperatura ścian, które mają bardzo dużą pojemność cieplną. Nagrzewanie murów trwa bardzo długo i pochłania mnóstwo energii, jednak kiedy ściany są już wystarczająco ogrzane, oddają wchłonięte ciepło i utrzymują stabilne warunki w pomieszczeniu, nawet, gdy następuje w nim ciągła wymiana powietrza. Komfort cieplny uzyskuje się dzięki utrzymywaniu stałej temperatury w pomieszczeniach. Uzyskuje się go, ogrzewając dom czy mieszkanie w sposób ciągły, ale z mniejszą intensywnością.

Wiele osób zmniejsza lub nawet całkowicie wyłącza ogrzewanie wychodząc z domu/mieszkania uważając, że w ten sposób oszczędza. Niestety, nic bardziej mylnego. Jeśli włączamy ogrzewanie po wielu godzinach wyziębiania murów, na szybki komfort cieplny nie mamy co liczyć. Bardzo intensywne grzanie podwyższy nam temperaturę powietrza i da złudne uczucie ciepła, nie ma to jednak nic wspólnego z ogrzewaniem murów. Gdy bowiem przestaniemy grzać, temperatura wewnątrz zacznie gwałtownie spadać, a ściany nadal będą zimne i właśnie to będziemy najbardziej odczuwać.

Stałe, umiarkowane ogrzewanie ogranicza wahania temperatury i sprawia, że cały budynek jest nagrzany, a nie tylko powietrze, które w nim się znajduje.

Kiedy czuć, że mury są dogrzane?

Przede wszystkim wtedy, gdy wyłączymy ogrzewanie. W pierwszej chwili, wskutek ochładzania się powietrza znajdującego się wewnątrz pomieszczenia, temperatura zacznie się gwałtownie obniżać, jednak tylko do pewnego poziomu. Przez następnych kilka– czy kilkanaście nawet godzin w domu/mieszkaniu utrzymywać się będzie w miarę stałe ciepło, wydzielane właśnie przez dogrzane ściany, a wskazywana przez termometr temperatura będzie temperaturą murów. Jeśli jej wysokość da domownikom poczucie ciepła, oznacza to, że w domu panuje komfort cieplny.

Jak prezentuje się rozkład ciepła w pomieszczeniach?

Nawet jeśli w każdym pomieszczeniu ustawimy ogrzewanie na tym samym poziomie, ciepło odczuwać możemy inaczej. Uzależnione jest to od przeznaczenia pomieszczenia oraz od umiejscowienia grzejnika i otaczających go rzeczy. Jeśli kaloryfer jest na przykład przysłonięty meblem, zasłoną czy stołem, w pomieszczeniu będzie chłodniej. Na temperaturę może także wpływać parapet, umieszczony bezpośrednio nad grzejnikiem, gdyż powoduje on zaleganie ciepłego powietrza w przestrzeni, która tworzy się między nim a kaloryferem. Powietrze to jest gorące i błędnie sygnalizuje czujnikowi grzejnika, iż czas przestać grzać. Dobrym sposobem na uchronienie się przed uciekaniem ciepłego powietrza przez słabo docieplone ściany jest umieszczone za kaloryferami ekranów z folii aluminiowej. Odbiją one ogrzane powietrze i pozostawią je w pomieszczeniu.

Jakie temperatury są optymalne dla zdrowia?

Eksperci zalecają, aby dla poszczególnych pomieszczeń w domu ustawić różną temperaturę, która oscyluje wokół 18°C – 24°C.

 • Pokój dzienny: ok. 20°C
 • Sypialnia: ok. 18°C
 • Kuchnia: ok. 18°C
 • Łazienka: ok. 22-24°C

Oczywiście temperatury najlepiej ustawiać według własnych preferencji, pamiętając, iż zarówno przegrzanie, jak i długotrwałe przebywanie w niedogrzanych pomieszczeniach maja swoje negatywne skutki.

Czy należy wentylować pomieszczenia?

Zdecydowanie tak! Wiele osób zakleja kratki wentylacyjne, uszczelnia okna i szczeliny pod drzwiami, wszystko po to, aby ciepło „nie uciekało” z domu. Działania takie są niebezpieczne i bezcelowe.

Aby powietrze w pomieszczeniu nadawało się do oddychania – musi być wymieniane. Brak jego cyrkulacji zwiększa wzrost zawilgocenia. Najprostszym przykładem jest rosa, osadzająca się po wewnętrznej stronie okien lub spływająca po ścianach. Wilgoć wnika w mury, meble i dywany. Zdarza się, że może doprowadzić do pojawienia się grzyba, zwłaszcza w narożnikach pomieszczeń, ponieważ te miejsca są najchłodniejsze, a ruch powietrza jest tam niewielki. Stałe przebywanie w takich pokojach bardzo często prowadzi do długo utrzymujących się lub często nawracających przeziębień, a także poważniejszych chorób. Wilgoć zwiększa też koszty ogrzewania. Suche powietrze i mury zdecydowanie łatwiej ogrzać. Dlatego sprawna wentylacja jest tak bardzo ważna. Podobnie jak rozsądne wietrzenie domu/mieszkania, które także pomaga usunąć nadmiar wilgoci. Wystarczy 1-2 razy dziennie otworzyć okno na 5-10 minut. W tym czasie najlepiej jest przykręcić grzejniki, aby nie próbowały utrzymać gwałtownie opadającej temperatury, grzejąc z maksymalną mocą.