Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Spółka z o.o. w Zamościu

  • Zakład Wodociągów i Kanalizacji - PGK Zamość
  • Oczyszczalnia Ścieków - PGK Zamość
  • Regionalny Zakład Zagospodarowania Odpadów w Dębowcu - PGK Zamość
  • Zakład Transportu Odpadów - PGK Zamość
  • Cmentrz Komunalny w Zamościu - PGK Zamość
  • Zakład Usług Komunalnych
  • iBOK - PGK Zamość
  • BIP - PGK Zamość
  • Facebook

Jak nie marnować jedzenia po Świętach?


Skala marnowania żywności w Polsce jest przerażająca. Rocznie na wysypisko dojeżdża 208 tysięcy zapakowanych po brzegi TIR-ów. Ładowność jednej takiej ciężarówki to 24 tony. Na wszystkich etapach – od produkcji, poprzez przetwórstwo, dystrybucję, aż po konsumpcję, w Polsce marnuje się rocznie ponad 4.500.000 ton żywności. Największe straty notuje się u konsumentów – aż 60 procent.

Przez cały rok, w każdej sekundzie, w naszych polskich gospodarstwach domowych, wyrzucane są do koszy na śmieci prawie 92 kg żywności. To tyle, ile ważą 184 bochenki chleba.

Każdego roku przed Świętami Bożego Narodzenia, ale nie tylko, w wielu domach pada obietnica: gotujemy z głową. I co roku pojawia się ten sam problem: jedzenia zostało stanowczo za dużo. Jakoś tak trudno nam przygotować go mniej. Nie pomaga skrupulatnie rozpisana lista zakupów i mocne postanowienie – nic więcej! Ściśle nakreślony jadłospis nagle jakoś się rozszerza o dodatkowych kilka potraw. Magia Świąt działa, a później pojawia się problem, co zrobić z jedzeniem? Nie wszystko można zamrozić, zamrażalniki zresztą nie są jeszcze z gumy i mają ograniczoną pojemność. Obdarowaliśmy jedzeniem już rodzinę i sąsiadów, a mimo wszystko nadal mamy pełną lodówkę.

Co zrobić, aby po Świętach nie wyrzucać jedzenia do kosza?

Podzielmy się nadwyżkami z najbardziej potrzebującymi.

Parafia Rzymsko-Katolicka pw. Świętego Brata Alberta w Zamościu, która mieści się przy ul. Edwarda Dembowskiego 24, prowadzi pierwszą w regionie Jadłodzielnię – Spichlerz Brata Alberta.

Jadłodzielnia jest miejscem, w którym jedzeniem można podzielić się codziennie, nie tylko z okazji świąt. Pomieszczenie wyposażone jest w lodówkę oraz regały na żywność. Jadłodzielnia przyjmuje nieprzeterminowaną, nadającą się (bez obaw) do spożycia żywność od osób prywatnych, firm oraz instytucji.

Jeśli chcemy zostawić jedzenie w Jadłodzielni, wystarczy, że opakujemy je odpowiednio, w pojemniki lub słoiki.Na opakowaniu można napisać, co jest jego zawartością i kiedy danie zostało przygotowane.

Jadłodzielnia jest otwarta w godzinach 7.00 – 19.00. Jedzenie zostawiamy samodzielnie na półkach lub w lodówce. Każda osoba, która potrzebuje, może do Jadłodzielni wejść i skorzystać z pozostawionej tam żywności.

Kontakt z Jadłodzielnią: tel. 84 639 93 72 lub e-mail: albert.parafia@gmail.com


Dzielmy się z potrzebującymi – nie wyrzucajmy!!!