Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Spółka z o.o. w Zamościu

 • Zakład Wodociągów i Kanalizacji - PGK Zamość
 • Oczyszczalnia Ścieków - PGK Zamość
 • Regionalny Zakład Zagospodarowania Odpadów w Dębowcu - PGK Zamość
 • Zakład Transportu Odpadów - PGK Zamość
 • Cmentrz Komunalny w Zamościu - PGK Zamość
 • Zakład Usług Komunalnych
 • iBOK - PGK Zamość
 • BIP - PGK Zamość
 • Facebook

Jak mądrze dokarmiać zwierzęta i ptaki zimą?


„Dokarmianie”, jak sama nazwa wskazuje, to jedynie pomoc, którą możemy nieść zwierzętom i ptakom w trudnych warunkach, np. w czasie srogiej zimy. Nie mogą one bowiem zapomnieć, jak samodzielnie zdobywać pożywienie.

Przede wszystkim należy pamiętać, że zwierzęta dzikie, zamieszkujące lasy, nie potrzebują naszej pomocy w poszukiwaniu jedzenia, dopóki nie nastaną duże mrozy i obfite opady śniegu, na kilka centymetrów przykrywające ziemię. Stałe dokarmianie i ułatwianie zadania przynosi więcej szkody niż pożytku. Zwierzęta leśne można dokarmiać jedynie po uzgodnieniu z leśniczym lub przedstawicielem koła łowieckiego, gdyż te osoby najlepiej wiedzą, które miejsca do wyłożenia karmy będą odpowiednie. Bardzo ważny jest także rodzaj dostarczanego pożywienia. Niewłaściwe jedzenie może spowodować u zwierząt choroby, osłabienie organizmu, a nawet śmierć.

Dopóki śnieg grubą warstwą nie pokrywa ściółki leśnej, sarny, dziki, jelenie, daniele, zające oraz żubry mają szansę pożywić się tym, co zostało z jesieni. Ciężkie dni nastają, gdy spadnie dużo śniegu. Właśnie wtedy można wyłożyć w zabezpieczonych przed opadami paśnikach oraz na śniegu: siano, buraki, kukurydzę, marchew, ziemniaki, kapustę lub kiszonki oraz składniki treściwe, takie jak: ziarna rozmaitych zbóż, żołędzie lub kasztany, które często nie tylko dodają sił, ale wręcz ratują życie naszej futrzastej braci z puszcz, łąk i pól.

Nie wszystkie zimujące dzikie zwierzęta są roślinożercami. Wilk, ryś, lis, kuna czy ptaki drapieżne mają nieco ułatwione zadanie, żywiąc się zwierzyną, którą upolują. Pełnią więc funkcję naturalnych i bardzo pożytecznych sanitariuszy/selekcjonerów, którzy eliminują słabe jednostki, mające nikłe szanse na przeżycie w trudnych warunkach.

Jak powinna być przygotowana stołówka dla zwierząt leśnych?

Zwierzęta nie potrzebują żadnych budowli. Wystarczy zaciszne miejsce, najlepiej z dala od uczęszczanych ścieżek, w którym można wysypać karmę. Dokarmiać należy systematycznie i w stałych lokalizacjach, gdyż zwierzęta do nich wracają.

W miejskich lub wiejskich parkach czy ogrodach, bardzo często natomiast spotykamy wiewiórki. Dokarmianie ich polega na postawianiu pożywienia w kilku stałych miejscach. Warto zainstalować karmniki dla wiewiórek, jednak należy pamiętać, aby umieszczać je w miejscach niedostępnych dla kotów oraz ptaków. Ulubione menu wiewiórek składa się z: orzechów, nasion słonecznika, wysuszonych nasion kukurydzy, kasztanów, jabłek, gruszek, rodzynek lub marchwi.

Poza zwierzętami, można oczywiście dokarmiać również ptaki. Pisaliśmy już, jak prawidłowo to robić – całą treść znajdziecie Państwo tutaj:

https://www.pgk.zamosc.pl/aktualnosci/szkodliwy-chleb-czyli-jak-wlasciwie-dokarmiac-ptaki

Trzeba pamiętać, aby skrzydlatej braci nie podawać pieczywa. Zawiera ono sól, różne substancje ulepszające oraz konserwanty, co u karmionych nim ptaków może powodować bardzo poważną chorobę – kwasicę. Karma dla ptaków powinna przypominać ich naturalny pokarm. Jeśli chcemy dokarmić kaczki czy łabędzie, karmę dla nich rozsypujemy na brzegu zbiornika wodnego, nie wrzucamy jej do wody. Kupując sikorkom słoninę, wybieramy surową, która nie jest ani wędzona, ani solona. W sklepach zoologicznych czy hipermarketach można znaleźć specjalne mieszanki lub kule z nasionkami dla ptaków. Pokarm często wymieniamy, aby nie spleśniał i nie zjełczał. Niezwykle ważne jest również pojenie ptaków zimą.

Jak mądrze dokarmiać zwierzęta i ptaki?

 • Dokarmiany zwierzęta tylko mroźną zimą, kiedy śnieg pokrywa ziemię.
 • Korzystamy z karmników, paśników, wskazanych przez leśniczych miejsc, nie rozrzucamy jedzenia na trawnikach, chodnikach czy na ścieżkach.
 • Dbamy o świeżość, czystość i jakość pokarmu.
 • Rozpoczynając dokarmianie, postępujemy konsekwentnie i robimy to regularnie do czasu ustąpienia trudnych warunków. Zwierzęta pamiętają miejsca, w których dostawały pożywienie i wracają do nich.
 • Ilość pożywienia uzależniamy od warunków pogodowych. W czasie odwilży wykładamy mniej karmy, podczas mrozów – więcej.
 • Absolutnie nie karmimy dzikich zwierząt resztkami ze stołu: czerstwy chleb, makarony, śmieci organiczne nie są dla nich pokarmem!