Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Spółka z o.o. w Zamościu

  • Zakład Wodociągów i Kanalizacji - PGK Zamość
  • Oczyszczalnia Ścieków - PGK Zamość
  • Regionalny Zakład Zagospodarowania Odpadów w Dębowcu - PGK Zamość
  • Zakład Transportu Odpadów - PGK Zamość
  • Cmentrz Komunalny w Zamościu - PGK Zamość
  • Zakład Usług Komunalnych
  • iBOK - PGK Zamość
  • BIP - PGK Zamość
  • Facebook

Eko sylwester


Wielkimi krokami zbliża się koniec 2020 roku. Choć tym razem sylwester będzie wyglądał inaczej niż zwykle, większość z nas szykuje się na ten wieczór i pragnie spędzić go nieco huczniej i bardziej kolorowo niż inne. Zachęcamy do zmiany pewnych przyzwyczajeń, wypróbowanie eko patentów i zadbanie o środowisko również w tym wyjątkowym dniu. Co mamy na myśli?

Oświetlenie

Zastosujmy lampki LED do oświetlenia pomieszczenia. Nie są wykonane na bazie ropy naftowej, więc nie wykorzystują naturalnych zasobów Ziemi. Zużywają także mniej energii i świecą nawet 10 razy dłużej niż zwykłe lampki.

Naczynia

Możemy postawić jednocześnie na wygodę i ekologię, jeśli skorzystamy z naczyń biodegradowalnych, wykonanych z pozostałości roślinnych, otrębów, liści palmowych czy trzciny cukrowej. Dzięki temu nie przyczynimy się do zwiększenia produkcji odpadów, która w czasie sylwestrowej nocy przybiera ogromne rozmiary. Dodatkową frajdę, zwłaszcza dla dzieci, sprawi na pewno możliwość zjedzenia swojego kubeczka czy talerzyka :).

Fajerwerki

Sylwester każdemu kojarzy się z wystrzałami fajerwerków i petard. Niestety nie mają one do tej pory swojego ekologicznego zamiennika. Można natomiast zastąpić tradycyjne, hałaśliwe – cichymi fajerwerkami. One również zanieczyszczają środowisko, emitując do atmosfery wiele szkodliwych substancji i zaśmiecając resztkami ziemię, ale przynajmniej dbają o zdrowie i życie naszych czworonożnych przyjaciół. Huk, jaki powstaje przy eksplozji, powoduje u zwierząt ogromny stres, który może skończyć się nawet zawałem.

Konfetti i serpentyny

Do ich przygotowania świetnie nadadzą się papier i wstążki, w które opakowane były świąteczne prezenty. Wystarczy pociąć papier w małe prostokąty i gotowe, konfetti już mamy. Na dodatek ze świątecznym akcentem. Podobnie wykorzystujemy wstążeczki. Na pewno większość z nas wie, jak podkręcić je nożem lub nożyczkami i zrobić z nich ślicznie skręcone serpentynki.

Strój na sylwestra

Coraz modniejsze staje się witanie Nowego Roku w przebraniu. Zamiast kupować kostium na jeden raz, znajdźmy wypożyczalnię lub przygotujmy nasz strój samodzielnie. Nie wydamy zbyt wielu pieniędzy, będziemy wyglądać oryginalnie i jeszcze zadbamy o środowisko.

Segregacja śmieci

Oczywiście pamiętamy o prawidłowej segregacji odpadów również w sylwestra.