Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Spółka z o.o. w Zamościu

 • Zakład Wodociągów i Kanalizacji - PGK Zamość
 • Oczyszczalnia Ścieków - PGK Zamość
 • Regionalny Zakład Zagospodarowania Odpadów w Dębowcu - PGK Zamość
 • Zakład Transportu Odpadów - PGK Zamość
 • Cmentrz Komunalny w Zamościu - PGK Zamość
 • Zakład Usług Komunalnych
 • iBOK - PGK Zamość
 • BIP - PGK Zamość
 • Facebook

EKO środki czystości – jak zrobić w domu?


Coraz więcej osób czyta etykiety i skład produktów, segreguje odpady, stara się rezygnować z niezdrowych rozwiązań na korzyść tych bezpiecznych i dużo mniej szkodliwych. Do środków, mających bardzo duży negatywny wpływ na nasze środowisko oraz zdrowie, należą detergenty, których na co dzień używamy w swoich gospodarstwach domowych. W ich skład wchodzi wiele składników pochodzenia chemicznego, na które ani przyroda, ani organizmy żywe nie reagują obojętnie.

Do najbardziej niebezpiecznych toksyn zaliczyć można:

 • Benzeny, formaldehydy, ftalany – działają silnie rakotwórczo, zwiększają też prawdopodobieństwo wystąpienia chorób wątroby. Najczęściej można je znaleźć w odświeżaczach powietrza.
 • Związki chloru – są najbardziej szkodliwe dla układu oddechowego.
 • Wodorotlenek sodu – w dużych ilościach może powodować poparzenia i rany.
 • Sztuczne substancje zapachowe – w większości przypadków są pochodną ropy naftowej, powodują silne alergie oraz nasilenie objawów astmy.
 • Substancje optycznie rozjaśniające – najbardziej popularne wśród proszków do prania i innych środków piorących. Są bardzo toksyczne i podrażniają skórę.
 • Substancje zmiękczające – występują głównie w płynach do płukania. Zawierają octan benzylowy i pentan, które są uznawane za jedne z najniebezpieczniejszych środków domowego użytku.

Na działanie detergentów szczególnie narażone jest środowisko wodne, gdyż do niego, wraz ze ściekami, mogą przedostawać się szkodliwe substancje. Przyczyniają się one m. in. do eutrofizacji wód (przeżyźnienia, znacznego rozrostu glonów w zbiornikach wodnych), zubożenia ich w tlen, mętnienia wody, zmian pH, a co za tym idzie, zatruwania i stopniowego wymierania niektórych gatunków zwierząt i roślin, znajdujących się w wodach. Eutrofizacja to proces zabójczy dla morza.

Dlatego warto wykorzystać to, co znajdziemy w domu i stworzyć własne, bezpieczne środki, dzięki którym równie dobrze, tanio, a z pewnością zdrowiej, utrzymamy nasze otoczenie w czystości.

Które naturalne składniki możemy wykorzystać i jakie mają właściwości?

Ocet – usuwa tłuszcz, kamień, nacieki na płytkach ceramicznych, doskonale nadaje się do mycia szyb i luster. Zmieszany z sodą ma właściwości bakteriobójcze. Używany jest do dezynsekcji (działa na prusaki, karaluchy, pluskwy, mrówki, mole, komary, muchy, a także owady atakujące drewno. Pomoże w zwalczeniu pcheł i wszy.

Kwasek cytrynowy – usuwa plamy, tłuszcz i kamień, dobrze sprawdza się jako środek odświeżający.

Boraks – przydatny jako wybielacz do prania i usuwania plam, np. po kawie, herbacie, winie, a także jako środek czyszczący oraz dezynfekujący lodówki i zamrażarki. Doczyści sztućce ze stali nierdzewnej, biżuterię ze złota i srebra, świetny do mycia porcelany. Likwiduje brzydkie zapachy. Może być także stosowany jako preparat na insekty.

Woda utleniona – usuwa plamy z dywanów oraz wykładzin, pomaga pozbyć się bakterii, wirusów i grzybów.

Mydło roślinne – jest nietoksyczne i ulega biodegradacji. Wybawia plamy oraz skutecznie usuwa brud.

Soda oczyszczona – bardzo skuteczny środek czyszczący.

Naturalne olejki eteryczne – wpływają ma wzmocnienie działania antybakteryjnego i antywirusowego środków czyszczących, eliminują bakterie, roztocza i grzyby z kuchennych szafek, armatury łazienkowej i podłóg. Dodatkowo, dostarczają domownikom przyjemnej aromaterapii, której z kolei nie znoszą owady (meszki, komary), więc przy okazji pozbywamy się ich z otoczenia. Warto wypróbować olejek pomarańczowy, lawendowy, herbaciany czy też o zapachu trawy cytrynowej.

Prezentujemy kilka prostych przepisów na domowe środki czystości.

Naturalny proszek do prania

Mieszamy w słoiku lub pojemniku z nakrętką pół szklanki sody kalcynowanej, pół szklanki boraksu, szklankę startego mydła marsylskiego, a dla uzyskania przyjemnego zapachu dodajemy kilka kropel ulubionego olejku eterycznego. Tak przygotowany proszek można przechowywać do 1 miesiąca. Nadaje się do prania wszystkich tkanin, białych i kolorowych. Na jedno pranie wystarczy użyć porcji około 60 ml. Jeśli mamy problem z alergią, starajmy się zrezygnować lub zminimalizować ilość olejku eterycznego. Aby ubrania białe były jeszcze bielsze, można wstępnie namoczyć je w wodzie z sokiem z cytryny (ok. 50 ml soku z cytryny na 2 l wody), a po upraniu wysuszyć na słońcu.

Eko zmiękczacz do prania

Aby zmiękczyć ubrania oraz zredukować ich skłonność do elektryzowania się, możemy dodać do pralki połowę lub ćwierć szklanki proszku do pieczenia. A gdy połączymy biały ocet i proszek do pieczenia w proporcjach 1:1 i taki specyfik dodamy do prania, tkaniny będą bardziej miękkie.

Naturalny płyn do płukania tkanin

Mieszamy wodę z kwaskiem cytrynowym (jego zawartość nie powinna stanowić więcej niż 30 % roztworu, czyli np. w 70 – 130 g wody rozpuszczamy ok. 20 g kwasku cytrynowego), dodajemy kilka kropel ulubionego olejku eterycznego i gotowe! Pranie będzie pięknie pachniało, a my nie trujemy się chemią.

Naturalne zapachy zamiast chemicznych odświeżaczy powietrza

Aby dom pięknie pachniał bez użycia chemii, wystarczy, że do worka, znajdującego się w odkurzaczu, wsypiemy jedną łyżeczkę świeżo zmielonej kawy. W ten sam sposób można wykorzystać cynamon czy inną aromatyczną przyprawę. Dom nabierze świątecznego klimatu i zapachu, jeśli przekroimy pomarańczę i wbijemy w nią kilka goździków. Umieszczona w materiałowym woreczku suszona lawenda sprawdzi się w każdym miejscu.

Środek do WC

60 ml octu spirytusowego i 12 kropel olejku z drzewa herbacianego mieszamy w butelce ze spryskiwaczem. Tak przygotowaną mieszaniną spryskujemy ścianki toalety i posypujemy sodą, a następnie znowu spryskujemy. Kiedy toaleta przestanie się intensywnie pienić, czyścimy ją szczotką. Środek jest jednorazowego użytku, nie przechowujemy go.

Usuwamy kamień i rdzę

Na nalot z kamienia bądź rdzy kładziemy plaster cytryny i pozostawiamy go na 15 minut. Następnie płuczemy.

Uniwersalne mleczko do czyszczenia

Mieszamy 100 g sody oczyszczonej, 50 ml mydła marsylskiego w płynie oraz 10 kropel olejku eterycznego np. cytrynowego, lawendowego czy innego ulubionego. Mleczka możemy użyć, tak jak gotowego środka chemicznego, do czyszczenia wanny, płytek, zlewu i umywalki. Przechowujemy je w zamkniętym pojemniku.

Płyn do mycia naczyń własnej roboty

Przygotowujemy sok z trzech cytryn, 1,5 szklanki wody, 1 szklankę drobnoziarnistej soli oraz 1 szklankę białego octu. Wszystkie składniki gotujemy w garnku przez ok. 10 minut, ciągle mieszając, dopóki mieszanina nie zgęstnieje. Ciepły płyn przelewamy do szklanego naczynia i mamy nasz własny eko płyn. Używamy go jak zwykle.

Płyn do drewnianych podłóg i paneli

Mieszamy 2 l ciepłej wody z 1,5 szklanki octu i dodajemy do tego 20 kropel ulubionego olejku eterycznego.

Czyścimy dywan

Dokładnie odkurzony dywan posypujemy cienką warstwą sody oczyszczonej i pozostawiamy ją na kilka godzin, a jeśli dywan jest mocno zabrudzony, nawet na całą noc. Soda wchłonie wszystkie nieprzyjemne zapachy, oczyści dywan z zabrudzeń i odświeży kolory. Dywan oczyszczamy z sody odkurzaczem.

Pamiętajmy, aby do wykonywania prac domowych wykorzystywać nie tylko eko środki czyszczące, ale także ekologiczne przybory: ściereczki, szczotki, skrobaki itp., które zostały wyprodukowane z naturalnych włókien (bawełna, len, konopie, tampiko, kokos, bassina) lub drewna pochodzącego z upraw ekologicznych czy też ze starych drzew, które musiały być wycięte.